Po požáru a potopení lodi MV X-Press Pearl vyplavilo moře u Srí Lanky stovky mrtvých želv

Stovky mrtvých želv už vyplavilo moře na západní pobřeží Srí Lanky poté, co se tu v červnu potopila loď, na které v květnu vypukl požár. Informovala o tom agentura Reuters. Podle úřadů se vzňaly chemikálie, které plavidlo přepravovalo.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poté, co se u západního pobřeží Srí Lanky potopila loď MV X-Press Pearl, už moře vyplavilo stovky mrtvých želv

Poté, co se u západního pobřeží Srí Lanky potopila loď MV X-Press Pearl, už moře vyplavilo stovky mrtvých želv | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Požár vypukl nedaleko hlavního města Kolomba na lodi MV X-Press Pearl plující pod singapurskou vlajkou a trvalo 12 dní, než se ho podařilo uhasit. Loď se potopila 2. června.

Loď hořící u pobřeží Srí Lanky obklopily zelené skvrny. Úřady se obávají ekologické katastrofy

Číst článek

Srílanské námořnictvo uvedlo, že většinu chemikálií požár zničil. Do vody však uniklo několik tun plastových granulí, které se používají k výrobě plastových sáčků, a obavy vzbuzoval i možný únik nafty z nádrží s palivem.

Ve čtvrtek stanul před soudem v Kolombu ruský kapitán lodi, ale zatím ještě nebyl obviněn v souvislosti s tím, co je podle odborníků pro Srí Lanku nejhorší ekologická katastrofa způsobená člověkem. Kromě želv uhynulo také nejméně 20 delfínů a čtyři kytovci.

„Během monzunového období na jihozápadě ostrova mořští tvorové nikdy tímto způsobem nehynou,“ řekl novinářům ministr životního prostředí Mahinda Amaravíra.

„Smrt většiny zvířat, která jsme našli na západním pobřeží, přímo souvisí s potopením té lodi,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme