Shoda jmen a překlepy. Za zesnulými voliči v USA stojí hlavně chyby, jejich hlasy často patří někomu jinému

Stávající prezident USA Donald Trump takřka od uzavření volebních místností opakuje, že souboj o Bílý dům vyhrál. Úspěch Joea Bidena odmítá uznat s tím, že výsledky byly zfalšované. Bouřlivě se proti kandidátovi Demokratické strany vymezuje i řada stoupenců republikánů. Na sociálních sítích se tak šíří informace o nelegálních hlasech, které měly být demokratům započítány za již zesnulé voliče. A zejména v klíčových státech.

Tento článek je více než rok starý.

Detroit/Atlanta/Filadelfie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání korespondečních hlasů v Downey poblíž Los Angeles

„Jsem rozhodně naživu a určitě jsem hlasoval pro Bidena - musel bych být mrtvý, abych mohl volit Trumpa,“ řekl BBC Roberto Garcia, učitel v důchodu z Michiganu. Právě i jeho jméno bylo na seznamu mezi zesnulými voliči. | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

„James Blalock byl 33 let pošťákem, než v roce 2006 zemřel. O čtrnáct let později podle státních záznamů stále posílal věci poštou, dokonce minulý týden hlasoval ve volbách,“ prohlásil ve vysílání Fox News moderátor Tucker Carlson.

Mýlil se. Podle úředníků z okresu Newton ve státě Georgia ve skutečnosti hlasovala jeho manželka a vdova Agnes, jejíž voličská registrace byla podepsána jako paní James E. Ballock, Jr.

Tucker Carlson se později ve vysílání omluvil za pochybení, ale dodal komentář, že k dalším podvodům mohlo dojít, píše server Bussiness Insider.

Podobných tvrzení se ovšem v poslední době ve veřejném prostoru objevilo více. Přiživují tak konspirace, že v nedávných amerických prezidentských volbách zvítězili demokraté podvodem, jak tvrdí prezident Donald Trump.

Seznam deseti tisíc

Příběh Agnes Ballockové není ojedinělý. Virálního sdílení se dočkal i příspěvek o desetitisícovém seznamu mrtvých voličů.

Autorem je stoupenec republikánů Austen Fletcher, který na twitteru vystupuje jako Fleccas. V seznamu údajně figurují lidé, kteří jsou sice po smrti, ale měli odevzdat hlas ve státu Michiganu. Seznam obsahuje jméno, PSČ a datum přijetí hlasovacího lístku. Dále uvádí datum narození a celé datum úmrtí, přičemž někteří podle dat zemřeli už před 50 lety.

‚Biden nemohl vyhrát, nikdo ho nemá rád’. Trumpovi fanoušci se na protest proti volbám vydali do ulic

Číst článek

Michigan má databázi, v níž je možné podle kontaktních údajů zjistit, zda člověk hlasoval absenčně. Zároveň existují data o záznamech smrti.

Podle serveru BBC je zmiňovaný seznam problematický v tom, že kombinuje oba druhy databází a vytváří falešné shody. A to na základě jména, směrovacího čísla a data narození. Seznam mnohdy uvádí data voličů, kteří v Michiganu nebydleli a ani tam nezemřeli.

Reportéři BBC se na seznam zaměřili a pokusili se dohledat informace o náhodně vybraných 31 voličích, kteří byli uvedeni jako mrtví. Ze seznamu přímo kontaktovali 11 lidí nebo jejich blízké, kteří potvrdili, že jsou stále naživu. U 17 z nich nenašli žádný veřejný záznam o úmrtí, ale našli jiné důkazy jako podpisy smluv, obchodní aktivity v době, kdy podle seznamu byli po smrti. U tří pak zjistila, že jsou skutečně mrtví.

„Jsem rozhodně naživu a určitě jsem hlasoval pro Bidena. Musel bych být mrtvý, abych mohl volit Trumpa,“ řekl BBC Roberto Garcia, učitel v důchodu z Michiganu. Právě i jeho jméno bylo na seznamu mezi zesnulými voliči.

Twitter příspěvek označuje za sporný. Snaží se upozornit na nepravdivé informace o volebních podvodech, jako je tento.

Volební komise v Michiganu veřejně uznala chybu, že byl připsán hlas muži jménem William Bradley, který zemřel v roce 1984. Hlasovací lístek byl zaměněn s lístkem, který předložil jeho syn. Ten se jmenuje stejně, bydlí ve stejném domě, ale jeho druhé jméno je Tarnell. Úředníci v Michiganu uvedli, že hlasování syna bylo omylem připsáno otci.

William Tarnell Bradley v rozhovoru pro The New York Times uvedl, že kvůli pandemii hlasoval poprvé poštou. Řekl, že na hlasovacím lístku nebylo potřeba uvést datum narození, a že lístek jednoduše vyplnil, podepsal a poslal už v polovině září.

Hlasovala, pak zemřela

BBC při kontrole zmíněného seznamu odhalila několik možných chyb, které potvrdili úředníci zodpovědní za volby ve svých okrscích. Nejčastěji šlo o shodu jmen u dvou lidí: jednoho, který žije a hlasoval v Michiganu, a druhého, který zemřel a žil jinde.

Lukeš: Volby jsou pro Bidena ‚porážkou ve vítězství‘. Trumpa mi je poprvé líto, po odchodu ho čeká bouře

Číst článek

V jednom případě narazili novináři na seniorku, která v září hlas odeslala poštou, ale do sčítání na začátku listopadu zemřela. V takovém případě Michigan ani Pensylvánie hlas neuznávají.

Jiná žena, která měla zemřít v roce 2006, podepsala v roce 2020 výroční prohlášení jisté společnosti.

Jako problematická se ukázala i rodinná shoda jmen. „Dva další muži na seznamu 31 jmen před nějakou dobou zemřeli, přesto byly podle hlasovací databáze odevzdány hlasy jejich jménem se správnými PSČ a roky narození. U obou mužů existovali synové se stejným jménem aktuálně registrovaní na stejné adrese jako jejich zesnulí otcové,“ píše BBC. V jejich případě byl však zaslán hlasovací lístek zemřelých otců. V jednom případě ale syn nehlasoval a započítal se tak otcův hlas, v druhém to bylo naopak.

Ukázka chybovosti

Sporné voličské seznamy jmen se objevily také v Pensylvánii. Tam mělo hlasovat až 21 tisíc zemřelých, a to hlavně pro demokratického kandidáta Joea Bidena. Podle listu The New York Times seznam sdílel na sociálních sítích osobní právník prezidenta Trumpa Rudy Giuliani. Obdobně tak učinil republikánský politik Matt Gaetz. Podle analýzy listu mohlo jejich příspěvky na sociálních sítích vidět až k 11,3 milionu lidí.

Podle generální prokuratury v Pensylvánii soud dosud nezjistil žádný důkaz, že by v letošních volbách hlasoval kdokoliv, kdo je po smrti. Zveřejňované seznamy jsou ukázkou chybovosti v údajích, píše agentura AP. Mnohdy jde například o překlep v datu narození. Některé státy mají dokonce přednastavené datum narození u voličů, kteří registrace kdysi vyplňovali na papír a po převedení do elektrické podoby údaje nebyly opravené.

Zajímavým případem jsou pensylvánští voliči s registrovaným datem narození 1. 1. 1800. Podle údajů agentury AP se datum používá z důvodu anonymity například obětí domácího násilí.

Podpis přes dvě buňky

Dalším případem, který může vzbuzovat pochybnosti, zda hlasovali mrtví voliči, zmiňuje pro server Euronews Tammy Patricková z Fondu demokracie, který zkoumá správnost voleb.

Někdy dochází k tomu, že software započítá hlas mrtvému jen z toho důvodu, že jiný volič přetáhl svým podpisem do jiné buňky.

Podle Patrickové se po každých volbách diskutuje o započítání lístků zesnulých voličů. Množství hlasů, které by při kontrolách byly zrušené, ale výsledky neovlivní.

Bidena uznávají za vítěze voleb víc než tři čtvrtiny Američanů. 70 procent důvěřuje volebním úřadům

Číst článek

Z většiny případů se tedy nejedná o podvodné hlasy mrtvých voličů, ale pouze o chyby v systému. Ať už jde o občany se stejným datem narození a jménem, rodinné příslušníky, kteří se jmenují totožně a bydlí na stejné adrese, nebo překlepy.

Férovost voleb

Letos úřady zaznamenaly pouze jeden případ, kdy volič chtěl registrovat zesnulou matku, píše AP. K incidentu došlo v okrese Luzerne v Pensylvánii. Republikánský volič ale oficiální žádost nepodal.

„Tento případ je dalším důkazem toho, že naše volby budou chráněny jak státními, tak místními úředníky,“ napsal v říjnu generální prokurátor Josh Shapiro na twitter.

Americké prezidentské volby vyhrál podle predikcí médií demokratický kandidát s 306 voliteli. Donald Trump v noci na pondělí na twitteru oznámil, že podá zásadní stížnosti, které údajně prokážou neústavnost voleb.

Už dříve si současný prezident stěžoval u soudu na manipulaci voleb v řadě států. Například v Pensylvánii jeho tým podal žalobu proti tomu, že ke sčítání korespondenčních hlasů v prodemokratických okresech nebyli údajně připuštěni republikánští pozorovatelé.

Většina žalob ale byla zamítnuta.

Barbora Navrátilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme