Mrtvých po zemětřesení v Afghánistánu jsou až tři tisíce

Ke třem tisícům stoupl počet obětí ničivého zemětřesení v severním Afghánistánu. Do afghánské oblasti Baghlán postižené silným zemětřesením začíná proudit mezinárodní pomoc. Dostat se ale na místa, kde byly otřesy nejsilnější, je velmi těžké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

V okrese Nahrin bylo zničeno 99 procent domů a počet mrtvých je obrovský. Dnešní záchvěvy způsobily mnoho obětí v městečku Burka, vzdáleném 20 kilometrů od těžce zdevastovaného Nahrinu.

Do postižené oblasti dorazili afghánští vojáci dislokovaní v Mazáre Šarífu a přivezli chleba, sušenky a léky. Žádná podstatná pomoc místnímu obyvatelstvu ale nemohla být doručena, protože přístupové cesty jsou rozrušeny či zasypány půdou z přilehlých kopců. Na úpatí pohoří Hindúkuš je také naprostý nedostatek pitné vody. V oblasti jsou stále cítit další záchvěvy.

Mezinárodní mírové jednotky v Afghánistánu poslaly na místo odborníky, kteří mimo jiné zajišťují telefonické spojení pro ostatní záchranáře a humanitární organizace. Červený kříž zajistil oblečení a jídlo pro 6000 rodin a UNICEF dopravil do Baghramu 70 tun léků a potravin.

S pomocí helikoptéry jsou prozkoumávány odlehlé horské obce, které mohly být postiženy ještě více, než městečko Nahrín. Už je jasné, že kromě Nahrínu bylo z velké části zničeno dalších 44 vesnic. Nejvíce ze všeho lidé potřebují stany a teplé oblečení, protože na severních svazích pohoří Hindúkuš je nyní velmi chladno a desetitisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou.

Česká republika pomůže obětem zemětřesení v Afghánistánu dvěma a půl miliony korun. Podle sdělení ministerstev vnitra a zahraničí se za částku nakoupí 24 tun potravin a léky. Jejich nákup zajišťují přímo v Afghánistánu pracovníci organizace Člověk v tísni. V těžce postiženém městě Nahrín je už přítomen její pracovník Marek Štys, který humanitární pomoc koordinuje. Zásilka potravin je určena pro 1000 lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. Obsahuje fazole, rýži, cukr a olej.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme