Mrtvých v cyklónem zasažené Barmě přibývá a obyvatelům hrozí potravinová krize

Počet obětí tropického cyklonu Nargis v Barmě se zvýšil na 22.000. Dalších více než 40 000 osob se pohřešuje. Vojenská junta kvůli ničivým následkům odložila ve třech oblastech ústavní referendum plánované na 10. května, stále ale neumožňuje vstup většině humanitárních pracovníků do země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poničený dům po cyklonu v Barmě

Poničený dům po cyklonu v Barmě | Zdroj: ČTK

Polovině obyvatelům Barmy navíc hrozí nedostatek potravin, který se citelně projeví i v uprchlických táborech na hranici s Thajskem. Osobně se o tom v táboře K7 přesvědčil i zástupce českého Senátu Ivan Adamec:

"Sedm a půl tisíce utečenců žije na několika desítkách čtverečních metrů půdy v podmínkách, které my si v České republice vůbec nedovedeme představit. A trošku zanikla ta informace, že ty problémy v Barmě jsou obrovské. Oficiálně v těch táborech dneska žije 140 tisíc utečenců, ale neoficiálně se hovoří o tom, že jich je až jednou tolik v lesích. A oni skutečně nemají kam jít, protože když proniknou na thajské území, tamní armáda je zatlačuje zpět do Barmy. Tam je zase barmská armáda žene samopaly zpět do prostoru směrem k Thajsku."

Víc jak dva a půl milionu korun půjde z ČR na humanitární pomoc Barmě

Mezinárodní organizace už začaly s humanitární pomocí. Také Česká republika přispěje zemi postižené ničivým živlem částkou dva a půl milionu korun. Český červený kříž daruje prozatím 100 tisíc korun.

Vojenská junta, která záchranářům komplikuje vstup do země, uznává organizaci Červený kříž. Ta bude v kritických oblastech pomáhat jak obětem katastrofy, tak také s odklízením trosek bouře. Jak je to v tuto chvíli s přístupem do postižené zóny, to Českému rozhlasu řekl ředitel Českého červeného kříže Jiří Procházka.

"V Barmě je totiž problém, že vojenský režim, který tam vládne zatím brání v některých místech v přístupu humanitárním organizacím do postižených oblastí. Operuje tam pouze mezinárodní výbor Červeného kříže. Naše pomoc by byla zaměřena na poskytnutí finančních prostředků na nákup toho základního, co je tam potřeba. To je pitná voda, tablety na úpravu vody, hygienické potřeby, potřeby na vaření, pokrývky. My se chceme podílet na organizaci pomoci ve spolupráci s Mezinárodní federací Červeného kříže a Červeného půlměsíce."

Evropská unie poskytla Barmě pomoc v hodnotě 2 milionů eur

Brusel se chystá uvolnit další prostředky na nákup stanů, potravin a léků pro zasažené oblasti. Naráží při tom ale na obstrukce ze strany barmské vojenské junty.

Evropská unie posílá do Barmy pomoc, kterou budou distribuovat mezinárodní humanitární organizace se zkušenostmi ze zásahů v krizových oblastech - například německá Care International nebo britská War vision.

Pobočka Agentury Evropské unie pro humanitární pomoc v Rangúnu se potýká s těžkostmi. Počítačový server zajišťující spojení s Evropou a nevládními organizacemi nefunguje. Evropská komise vyzývá barmský režim k součinnosti při poskytování pomoci.

"Doufáme, že barmské úřady udělají vše co mohou, aby nám usnadnili plnění našich úkolů. Umožní tedy humanitárním pracovníkům přístup do postižených oblastí, budou jim vydávat víza a uvolní také komunikační kanály pro humanitární organizace," řekl mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj Tardio.

Pavel Novák, Robert Mikoláš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme