Dobře si to rozmyslete, varuje Bílý dům fanoušky fotbalu před cestou na šampionát do Ruska

Máte lístek na letošní fotbalové mistrovství v Rusku? Mějte se na pozoru a dobře si tu cestu rozmyslete, zní z Bílého domu varování pro Američany a Brity. Aféra Skripal totiž prý oslabila ochranné mechanismy. Následovala odpověď Moskvy, která varovala naopak před „každodenní protiruskou propagandou“. Ruská policie mezitím prověřuje tisíce dobrovolných pracovníků šampionátu, aby vyloučila jejich napojení na teroristy.

Washington - Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava k mistrovství světa 2018 v ruském Volgogradu. Na snímku je mimo jiné oficiální maskot letošního šampionátu: vlk Zabivaka. „V ruštině to znamená ‚ten, kdo skóruje‘ - velmi přiléhavé jméno pro tohoto vlka, který vyzařuje zábavu, šarm a sebevědomí,“ uvádí se o něm na webových FIFA. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Dobře bych si tu cestu rozmyslel, protože už nemáme tu stejnou schopnost chránit svoje občany nebo i jen vyřizovat běžné konzulární záležitosti," zdůraznil v neděli pro deník Guardian vysoce postavený představitel Bílého domu. 

Diplomatické týmy Spojených států a Británie v Rusku podle něj „zdecimovala“ aféra Skripal. Moskva, podle Londýnu i Washingtonu viník atentátu na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala, odpověděla na vypovězení svých diplomatů recipročně. A z Ruska tak rázem zmizelo 23 britských a 60 amerických diplomatů. Mnozí z nich pracovníci ambasád.

Rusko se těší na fotbalové mistrovství světa. Náklady se blíží k 240 miliardám korun

Číst článek

'Stávají se nehody'

Ovšem místo nich se do Ruska už brzy chystají tisíce jejich krajanů, kteří si koupili lístek na letošní mistrovství světa ve fotbale. Tentokrát ho vůbec poprvé hostí právě Ruská federace, od 14. června v celkem jedenácti městech. Podle dat FIFA ze začátku dubna Američané mezi zahraničními kupci jednoznačně vedou, skoupili už na 17 tisíc vstupenek. 

A pokud se americkým nebo britským fanouškům v Rusku něco stane, diplomatická krize může pomoc značně zkomplikovat, tvrdí zdroj Guardianu. „Jestli se tam dostanou do nějakých potíží, jednoduše nebudeme mít prostředky. Lidem se stávají nehody, onemocní, potřebují (lékařskou) repatriaci. Nenaznačujeme, že se tam odehrají nějaké zásadní incidenty, ale máme obavy,“ řekl.

Naznačil také, že krizí utrpěla protiteroristická spolupráce mezi americkými a ruskými bezpečnostními složkami.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson už k vypovězení svých diplomatů z Ruska uvedl, že si pro pobyt britských fanoušků v Rusku neumí představit „nic víc kontraproduktivního“. Stihl už také prohlásit, že Vladimir Putin zneužívá fotbalového mistrovství ve prospěch svého režimu podobně, jako to v roce 1936 udělal Adolf Hitler s olympiádou. 

'Vítejte v Rusku, Američané!'

Rusko nezůstalo dlužno odpověď. „Jistěže je tu hrozba. Hrozba, že významná část obyvatel Západu přestane věřit každodenní protiruské propagandě,“ reagovalo v pondělí prostřednictvím své ambasády ve Washingtonu.

Vláda USA se prý bojí tolika prodaných vstupenek a toho, že američtí občané v Rusku prohlédnou a „užijí si naše města a naše lidi“. Koneckonců platí, uvedla ambasáda v prohlášení na facebooku, že „navzdory aktivní protiruské kampani v předních amerických médiích, a možná právě kvůli ní“ zájem o Rusko vzrůstá a Američané se o ruské realitě chtějí přesvědčit na vlastní oči. „Vítejte v Rusku, Američané!“ uzavřeli zástupci Moskvy.

Ruská vláda už minulý týden prostřednictvím agentury TASS oznámila, že kvůli prevenci možného teroristického útoku ruské bezpečnostní složky prověřují přibližně 6000 dobrovolníků, kteří mají pomáhat s organizací a průběhem mistrovství.

„Dobrovolníky prověřujeme, včetně v otázce zapojení do teroristických aktivit,“ uvedl náměstek ministra vnitra Igor Zubov. 

Výcvikový program pro dobrovolníky už je mezitím v plném proudu. V průběhu čtyř měsíců slibuje stvořit doslova „superdobrovolníky“.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme