VIDEO: Nizozemské pláže lemuje zboží z kontejnerů, které ztratila obří nákladní loď

Množství dobrovolníků ve čtvrtek přišlo pomoct s úklidem pláží na ostrovech na severu Nizozemska, kde Severní moře od středy vyplavuje zboží z obří nákladní lodi MSC Zoe. Plavidlo za špatného počasí ztratilo u německého ostrova Borkum asi 270 kontejnerů s nákladem a voda pak předměty začala odnášet na jihozápad. Přepravce MSC angažoval specializovanou firmu, aby koordinovala pátrání po zbloudilých kontejnerech i úklidové práce.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hračky, oblečení, nábytek či komponenty do automobilů už více než 24 hodin vyhazují vlny na nizozemské ostrovy Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling, Vlieland a Texel, zboží se údajně dostalo i k pevninské části severu Nizozemska. Podle agentury AP bylo několik kontejnerů z MSC Zoe spatřeno i v německých vodách.

V pátrání po nákladu pokračuje i nizozemská pobřežní stráž, která ve čtvrtek také zveřejnila letecké snímky MSC Zoe, na nichž jsou vidět popadané sloupce kovových kontejnerů. Přesné číslo boxů, které ve vichru z lodě spadly, zatím není jasné a incident se dále vyšetřuje poté, co ve čtvrtek plavidlo zakotvilo v přístavu v německých Brémách.

Na ostrově Terschelling podle webu dutchnews.nl přišly s úklidem na plážích pomoci stovky dobrovolníků, práce však údajně komplikoval silný vítr, který plastové obaly, polystyren a další odpad odfoukával od moře do písečných dun. Starosta ostrova Bert Wassink se podle zpravodajského webu BBC obává, že úklid se může táhnout dlouho.

„Něco takového jsme nikdy neviděli. Je to čím dál tím běžnější, že kontejnery padají do vody, ale nikdy v takto velkém počtu,“ řekl Wassink. „Tohle je skutečná katastrofa. Jak tohle uklidíme? Byli jsme připraveni na ropnou nehodu, ale ne na tohle,“ uvedla místní ochránkyně životního prostředí Cynthia Borrasová, která na facebook nahrála video z pláže na ostrově Schiermonnikoog.

Lodní společnost MSC v prohlášení uvedla, že incident v Severním moři bere velmi vážně, „jak z hlediska dopadu takovýchto nehod na přírodní prostředí, tak z hlediska ztrát na nákladu zákazníků“. Již ve středu údajně přepravce pověřil nejmenovanou firmu organizací úklidu na plážích, společnost také nasazuje speciální lodě se sonary na hledání ztraceného nákladu.

Jak ale britský zpravodajský portál upozorňuje, pro ostrov Terschelling to nebyly jen špatné zprávy. Alespoň částečnou útěchu mohou místní obyvatelé hledat v tom, že do muzea věcí, které vyplavilo moře, přibyla nová armáda plastových poníků.

Mezi hledanými kontejnery jsou údajně také tři s nákladem nebezpečného organického peroxidu v prášku, který se používá při výrobě plastů. Jeden 25kilogramový pytel s vysoce hořlavou sloučeninou se ve čtvrtek našel na Schiermonnikoogu, napsala BBC. Úřady kvůli látce varovaly veřejnost před prozkoumáváním dalších kontejnerů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme