MŠMT se vyjádří k auditu EU k čerpání dotací

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš dnes vydá tiskové prohlášení k čerpání finančních prostředků z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. V pátek zveřejněný audit Evropské komise totiž vytýká zakázkám ministerstva školství přemrštěné, až stotisícové platy, neúměrně drahé počítače, zvýhodnění některých dodavatelů nebo platby, které vůbec nesouvisejí s podporovanými projekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dobeš, ministr školství | Foto: Tomáš Adamec

Radiožurnál má audit k dispozici. Komise na základě něj pozastaví proplácení peněz do českého státního rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo školství předkládá podle Bruselu nekvalitní projekty

Ministerstvo tvrdí, že za chyby může minulé vedení úřadu. Kontrola se totiž týkala projektů, které začaly fungovat v letech 2008 až 2009. Komise ale v auditu konstatuje, že počáteční systém byl nastaven dobře. Selhala ale kontrola výdajů. A ta se prováděla hlavně v roce 2011, kdy už úřad vedl současný ministr Josef Dobeš.

Ministerstvo školství bude mít čas na opravení chyb, a tedy na opětovné uvolnění pozastavených evropských peněz. Prostředky použité nesprávně už ale Komise Česku neproplatí.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme