Mubárak dostal za podíl na smrti 800 lidí doživotí, mnozí Egypťané očekávali trest smrti

Svržený egyptský prezident Husní Mubárak a jeho bývalý ministr vnitra Habíb Ádlí dostali trest doživotního vězení. Soud v Káhiře jim jej vyměřil za spoluúčast na střelbě vládních sil do demonstrantů při loňských nepokojích, které nakonec vedly k pádu Mubarakova režimu. Během 18 dnů protestů bylo zabito přes 800 lidí. Odsouzení se ještě mohou odvolat, trest tak není definitivní. Podle prezidentského kandidáta Ahmada Šafíka Mubárakovo odsouzení dokazuje, že nikdo nestojí nad zákonem. Mezi Egypťany i tak rozsudek vyvolal rozhořčení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský exprezident Husní Mubárak dostal doživotí

Bývalý egyptský exprezident Husní Mubárak dostal doživotí | Zdroj: Reuters

Bývalý prezident byl jako obvykle na nemocničním lůžku a s černými brýlemi a nedal najevo žádné emoce. Po celou dobu procesu svou vinu popíral, soud mu však neuvěřil.

Žalobce po vynesení verdiktu nařídil, aby Mubáraka přestěhovali z vojenské nemocnice do věznice Tora. Státní televize informovala, že zdravotní stav odsouzeného exprezidenta se po příjezdu do věznice značně zhoršil. Lékaři ho museli ošetřit ještě v helikoptéře, která ho převážela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s egyptským exprezidentem Mubárakem přibližuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Doživotí kvůli zabití stovek Egypťanů vládními silami dostal také bývalý ministr vnitra Habíb Ádilí. Naopak Mubárakovi synové Gamál a Alá, kteří čelili obvinění z korupce, soud obvinění zbavil, protože činy jsou už promlčené. Pozůstalé po zabitých odpůrcích režimu osvobození dalších bezpečnostních činitelů pobouřilo. Podle soudu však o jejich vině nebyly důkazy.

Proces trval od loňského léta stovky hodin a samotnou vinu soudci zvažovali od února. Jak podotkl předseda soudu Ahmad Rifa'at, spisy se všemi důkazy a výpověďmi zabraly 60 tisíc stran papíru. Rozsudek doživotního vězení pro Mubáraka byl první, který soudce Ahmad Rifa'at vynesl.

Právníci obhajoby si po přelíčení vzájemně gratulovali, sklíčenost zase byla patrná na těch, kteří reprezentovali rodiny obětí.

Před areálem soudu čekaly na rozhodnutí stovky lidí, mnozí drželi jeho portréty, ale také provazy a oprátky a žádali pro něj smrt.

Muhammad Husní Mubárak (84) vládnul Egyptu od roku 1981 až do loňského února. Rezignoval po vlně velkých demonstrací v rámci tzv. arabského jara. Moc dočasně předal Nejvyšší vojenské radě, nyní Egypťané volí jeho nástupce. Od srpna stál spolu se svými syny a několika dalšími činiteli svého režimu před soudem.

Po oznámení výsledku začali v ulicích oslavovat, mávat vlajkami a střílet do vzduchu. Mnozí z nich však dávali najevo, že by je mnohem více uspokojil verdikt požadovaný prokurátorem – tedy trest smrti.

Stovky Egypťanů po vynesení rozsudku vyrazily proti budově soudu. Někteří na ni házeli kameny a rozbíjeli okna, další je vyzývali ke klidu a snažili se dav upokojit.

Nespokojeni byli s rozsudkem i účastníci procesu, mezi nimiž byli i pozůstalí po obětech loňských protivládních protestů. Soudce kritizovali za údajnou mírnost vůči představitelům Mubárakova režimu. V soudní síni po vynesení rozsudku dokonce vypukly rvačky.

Mubárak je první hlavou státu, která byla osobně před soudem usvědčena a odsouzena od začátku takzvaného arabského jara – vlny povstání v severní Africe a na Blízkém východě.

Podle prezidentského kandidáta Ahmada Šafíka odsouzení Mubáraka na doživotí dokazuje, že nikdo nestojí nad zákonem. Šafík kandiduje za Muslimské bratrstvo a v době Mubárakova režimu byl premiérem.

Doživotní trest v Egyptě znamená maximálně 25 let za mřížemi. Čeká se však, že Mubárak i jeho ministr vnitra Ádlí ještě odvolají. Proces s představiteli 30 let trvajícího režimu tak nemusí být zdaleka u konce.

Adéla Havránková, Břetislav Tureček, Matěj Skalický, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme