Mubarak neodstoupí, znovu už ale kandidovat nebude

Egyptský prezident Husní Mubarak se vůbec poprvé vyjádřil k požadavku, aby rezignoval. Jednoznačně prohlásil, že neodstoupí. V televizním projevu na závěr osmého dne nepokojů Mubarak zároveň slíbil, že už nebude kandidovat ve volbách, které se chystají na září. Opozice zareagovala prohlášením, že Mubarak musí skončit okamžitě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt. Demonstranti trvají na okamžitém odchodu prezidenta Mubaraka

Egypt. Demonstranti trvají na okamžitém odchodu prezidenta Mubaraka | Foto: AFP | Zdroj: AFP

„Neodstoupím, protože má povaha mi neumožňuje utíkat před odpovědností. Ani neodejdu do ciziny a zemřu na egyptské půdě,“ odpověděl prezident na hlavní opoziční výzvy. Zároveň ale slíbil, že po třiceti letech v čele země už nebude znovu kandidovat. Prohlásil také, že parlament změní ústavu a justice rozjede boj proti korupci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění přímo v Káhiře sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Několik měsíců, které mu zbývají, chce prý využít k přípravě poklidného předání moci. „Mojí hlavní prioritou je obnovit v naší zemi pokoj a pořádek,“ řekl Mubarak Egypťanům.

Rozezlené reakce z náměstí Tahrír ale ukazují, že to demonstrantům nestačí, Říkají, že září je moc daleko a trvají na tom, aby Mubarak skončil okamžitě. Stejně se vyjádřilo i Muslimské bratrstvo nebo sekulární opoziční vůdce Muhamed Baradej. Podle něj jde pouze o trik, jak se udržet u moci.

Mezi Egypťany je ale stále více slyšet i hlasy, že Mubarakův návrh by zemi ušetřil dalšího chaosu a umožnil by klidné předání moci. Jaký názor převáží mezi politickými elitami i v ulicích, zřejmě ukážou až další hodiny.

Politoložka a odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová si Mubarakovo váhání s odchodem vysvětluje tak, že prezident nechce odejít podobně, jako jeho tuniský kolega.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politoložka a odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová

„Chce odejít čelem a hlavními dveřmi. Spíš hraje o to, jak bude zapsán v historii egyptského národa, než o to, kdo bude vládnout dál,“ myslí si Kalhousová.

Lidé už delší dobu protestují také proti Spojeným státům, protože je považují za hlavní sílu, která za Mubarakem stojí. Připomínají miliardy dolarů, které USA posílají egyptskému režimu. Lidé tu říkají, že vše je pouze v zájmu Izraele. Izrael má s Egyptem mírovou smlouvu a obává se, co by s ní bylo, kdyby přišla nová vláda.

O situaci v zemi mluvil s Husní Mubarakem i americký prezident Barack Obama. Řekl, že v Egyptě je nezbytná okamžitá pokojná transformace, zahrnující opoziční strany. K okamžitému odstoupení ale egyptského prezidenta nevyzval.

Obavy z Muslimského bratrstva

Západ a hlavně Izrael mají obavy z nástupu místních islamistů. Zmiňují především Muslimské bratrstvo. Také politoložka Kalhousová islamizaci Egypta nevylučuje.

„Muslimské bratrstvo má v Egyptě velkou podporu, protože dlouho supluje stát v sociálních oblastech. Je pravděpodobné, že pokud by byly svobodné volby, že v nich tito islamisté uspějí a je potom otázka, jestli by to byly poslední volby nebo by Muslimské bratrstvo respektovalo základní demokratické principy,“ řekla Kalhousová.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme