Mubarak pro rychlé vyhlášení státu Palestinců

Plán na urychlené vyhlášení palestinského státu přiváží do Washingtonu egyptský prezident Husní Mubarak. Zároveň chce naléhat na Spojené státy, aby se postavily do čela jednání mezi Palestinci a Izraelci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinka s dítětem | Zdroj: ČTK

Husní Mubarak se pokusí získat podporu pro plán, podle kterého by měl být nejdříve vyhlášen počátkem příštího roku palestinský stát, a teprve poté by měla následovat složitá jednání o hranicích, Jeruzalému, židovských osadách a dalších sporných bodech. Podle Mubaraka je potřeba oživit stagnující blízkovýchodní mírový proces. Egyptský prezident hodlá naléhat na Spojené státy, aby se postavily do čela jednání mezi Izraelci a Palestinci, protože - jak uvedl pro list The New York Times -, izraelský premiér Ariel Šaron a palestinský předák Jásir Arafat se sami nikdy nedohodnou.

Mubarak bude jednat s prezidentem Bushem a jeho vládou tři dny ve Washingtonu a Camp Davidu. Spojené státy podle agentury Reuters plánují na příští měsíc v Turecku konferenci o míru na Blízkém východě na úrovni ministrů zahraničí.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme