Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejní celou Muellerovu zprávu. Trump závěry probere s novináři

Po téměř dvouletém vyšetřování ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb zveřejní ve čtvrtek ministerstvo spravedlnosti zprávu vypracovanou zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem. Bezmála čtyřsetstránkový dokument přinese mimo jiné jeho zjištění o možných kontaktech volebního týmu Donalda Trumpa s Ruskem. Nepředpokládá se však, že by napjatě očekávaná zpráva ohrozila Trumpovo působení v prezidentském úřadě.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Alex Brandon | Zdroj: ČTK/AP

Dosud publikovaný čtyřstránkový výtah ze zprávy neobsahoval žádné závažné informace, na jejichž základě by mohl prezident být obviněn. Mueller připustil, že důkazy o potenciálních trestných činech nenašel, zároveň však Trumpa nezbavil podezření. Zpráva se vedle samotného ovlivňování voleb věnuje i možné snaze prezidenta bránit výkonu spravedlnosti.

‚Nezákonné vyšetřování, nečestní policisté.‘ Trump odsoudil prověřování role Ruska ve své kampani

Číst článek

Muellerův dokument nebude zveřejněn zcela bez zásahů. Začerněny v něm budou pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah. Neveřejné budou i výpovědi obviněných lidí před velkou porotou.

Ministr spravedlnosti William Barr naplánoval tiskovou konferenci ke zveřejnění zprávy na 15:30 SELČ. Podle amerických médií dostanou kongresmani text zprávy až poté do 18:00 SELČ. Následně jej Mueller zpřístupní veřejnosti na svých webových stránkách. Trump uvedl, že po ministrovi by mohl i on o závěrech vyšetřování promluvit s novináři.

Prezidentův přešlap

Barr v polovině března prohlásil, že zpráva očišťuje Trumpa z podezření na údajnou spolupráci s Ruskem. Prezident následně označil vyšetřování za zbytečné a zaútočil na kritická média, která podle něho využila Muellerovu práci k vytváření lživých zpráv.

Demokraté hledají cesty, jak získat celou Muellerovu zprávu. Chtějí si ji vyžádat soudní obsílkou

Číst článek

Opoziční demokraté, kteří o zveřejnění celé zprávy dlouhodobě usilovali, nicméně hodlají text prozkoumat do detailu a nepominout žádný případný prezidentův přešlap. Očekává se proto, že dokument vzbudí v politicky ostře polarizované zemi dlouhé diskuse, které se mohou promítnout i do prezidentské kampaně v příštím roce.

Bílý dům se několik hodin po zveřejnění zprávy chystá publikovat vlastní dokument, který má vyvrátit informace potenciálně nepohodlné pro Trumpa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme