Boj o celou Muellerovu zprávu pokračuje. Bílý dům ji zablokoval, Kongres chce dokument do středy

Bílý dům ve středu zablokoval zveřejnění necenzurované zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který zkoumal ruské vměšování do amerických voleb v roce 2016. Zpravodajský výbor americké Sněmovny reprezentantů reagoval obsílkou ministerstva spravedlnosti ve snaze tuto zprávu získat. Kongresmani dali ministerstvu na splnění požadavku týden.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký Donald Trump | Foto: Alex Brandon | Zdroj: ČTK/AP

Americká Sněmovna reprezentantů se kromě kompletního shrnutí ruského vměšování do prezidentských voleb domáhá také předání důkazného materiálu, z něhož zpráva vychází. Žádá také veškeré materiály od tajných služeb, které byly součástí vyšetřování.

Šéf senátních republikánů McConnel označil kauzu vměšování Ruska do amerických voleb za skončenou

Číst článek

Vydání zabránil Bílý dům uplatněním výsadního práva amerického prezidenta neposkytovat informace Kongresu a potažmo veřejnosti. Toto právo, známé jako executive privilege, umožňuje hlavě státu neposkytovat informace Kongresu a potažmo veřejnosti.

Tento krok ještě více vyhrotil ústavní střet mezi demokraty kontrolovanou Sněmovnou reprezentantů a republikánským prezidentem, který se týká pravomocí vyšetřovat Donalda Trumpa, jeho administrativu, jeho rodinu i jeho obchodní zájmy, poznamenala agentura Reuters.

„Každý den se objeví nové úsilí této administrativy, jak bránit Kongresu v činnosti,“ rozčiloval se šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler. „To je neslýchané,“ dodal.

Nečekaný bestseller. V USA se za týden prodalo 42 tisíc výtisků zprávy o prezidentské kampani

Číst článek

Středeční obsílka ministerstva spravedlnosti pak přišla ve stejný den, kdy právní výbor Sněmovny kontrolované demokraty podpořil žalobu na šéfa resortu Williama Barra pro pohrdání Kongresem právě kvůli nedodání necenzurované Muellerovy zprávy. O žalobě proti ministrovi bude nyní rozhodovat celá dolní komora.

„Kongres ty materiály potřebuje. Nebude nám bráněno,“ uvedl na twitteru předseda zpravodajského výboru Sněmovny Adam Schiff. Společně s nejvýše postaveným republikánským členem výboru Devinem Nunesem žádá necenzurovanou Muellerovu zprávu už několik týdnů, napsala agentura AP.

Spor týkající se Barra může teoreticky vyústit v civilní žalobu, která může skončit pokutou či trestem vězení. Takový závěr ale analytici nepředpokládají.

Ministr Barr, který Muellerovu zprávu o vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v rozsahu 455 stran v dubnu zveřejnil se začerněnými pasážemi, dosud všechny žádosti kongresových demokratů o poskytnutí plné verze zprávy ignoroval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme