‚Moje závěť.‘ Mueller poprvé promluvil o vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který řídil pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, ve středu prolomil dvouleté mlčení a poprvé veřejně promluvil o výsledcích svého šetření. Američanům prostřednictvím médií vzkázal, že vměšování do voleb „si zaslouží pozornost každého občana USA“. Prezident Donald Trump v reakci uvedl, že Mueller důkazy proti němu nenašel a kauza je skončená.

Washington (Aktualizováno: 18:59 29. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller během veřejného prohlášení. | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Bývalý šéf FBI v krátkém prohlášení oznámil, že vyšetřování ruského vlivu skončil a odchází z ministerstva spravedlnosti „do soukromí“. Závěrečná zpráva, kterou o pátrání svého týmu vydal, podle něj hovoří sama za sebe. Dokument, který má 448 stran, označil za svou „závěť“, další vyjádření od něj prý nelze očekávat. Pokud bude předvolán do Kongresu ke slyšení, neřekne nic, co by ve zprávě nebylo obsaženo.

Nothing changes from the Mueller Report. There was insufficient evidence and therefore, in our Country, a person is innocent. The case is closed! Thank you.

17:37 – 29. 05. 2019

30661 135273

Muellerova zpráva potvrdila ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Mueller ve středu uvedl, že pracovníci ruských armádních tajných služeb provedli koordinovaný útok na americký politický systém. S použitím vyspělých kybernetických postupů pronikli do amerických počítačů a počítačových sítí, ukradli privátní informace a zveřejnili je prostřednictvím serveru WikiLeaks, aby se vměšovali do voleb v USA. Soukromá ruská firma podnikla kromě toho operaci v sociálních sítích, kde se Rusové vydávali za Američany ve snaze ovlivnit volební proces.

Muellerova zpráva potvrdila ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Její autor ale nenašel dostatek důkazů, aby v ní doporučil obvinění prezidenta Donalda Trumpa, že vyšetřování o ruském vlivu mařil. Mueller nicméně v dokumentu výslovně uvedl, že podezření prezidenta ze spáchání tohoto činu nezbavuje.

Ve středu Mueller poznamenal, že by bylo „nefér“ obvinit někoho z trestného činu, když o vině soud nemůže rozhodnout. Odvolal se na mínění právníků ministerstva spravedlnosti USA, že prezident ve funkci je nežalovatelný. Názor nezávislých expertů ale není tak jednoznačný.

Mueller veřejně promluvil poprvé od května 2017, kdy byl vedením vyšetřování pověřen. Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu ho nedávno vyzval, aby se dostavil na slyšení o své závěrečné zprávě a o údajných sporech s ministrem spravedlnosti Williamem Barrem kvůli jejímu obsahu. Zda a případně kdy by se slyšení mělo uskutečnit, není známo. Ze středečního Muellerova vyjádření vyplynulo, že se do Kongresu nechystá.

Ministr Barr v březnu po prostudování zprávy prohlásil, že Trump se maření vyšetřování nedopustil, což potvrdil i jeho náměstek Rod Rosenstein, který Muellerovo šetření dozoroval. Mueller si pak podle amerických médií Barrovi soukromě stěžoval, že čtyřstránkový výtah ze závěrečné zprávy, který ministr sestavil, nepostihuje dostatečně závěry vyšetřovatelů. Ministr, který je zároveň generálním prokurátorem, označil Muellerovy stížnosti za „podrážděné“.

Muellerova zpráva

Dění kolem zprávy Roberta Muellera sledujeme dlouhodobě. Projděte si některé články, které jsme již publikovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme