‚Znamení respektu.‘ Kolín nad Rýnem povolí muezziny. Svolávání k modlitbě bude vždy v pátek

Kolín nad Rýnem jako první velké město v Německu mešitám povolí svolávání k modlitbě prostřednictvím muezzinů. Radnice sdělila, že to má být znamením respektu a toho, jak si město váží různorodosti. Svolávání k modlitbě se bude moci Kolínem rozléhat vždy v pátek kolem poledne, a to až po dobu pět minut, oznámila v pondělí mluvčí radnice Katja Reuterová.

Kolín nad Rýnem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová mešita v Kolíně na Rýnem, v pozadí kolínská katedrála

Nová mešita v Kolíně na Rýnem, v pozadí kolínská katedrála | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

Kolínské mešity budou muset žádat o zvláštní povolení k volání muezzinů, které se v dnešní době většinou odehrává prostřednictvím reprodukovaných záznamů. Iniciativa je zatím zamýšlena na dva roky, po jejichž uplynutí má být zhodnocena.

Starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová rozhodnutí zastupitelů uvítala. Kromě vyzvánění kostelních zvonů budou obyvatelé města slýchat i volání muezzinů, zdůraznila nezávislá komunální politička. Ukazuje to podle ní, že Kolín si „cení různorodosti a žije v ní“.

Viel Diskussion wg des Modellprojekts #Muezzin-Ruf. Köln ist die Stadt der (religiösen) Freiheit & Vielfalt. Wer am Hbf ankommt, wird vom Dom begrüßt und von Kirchengeläut begleitet. Viele KölnerInnen sind Muslime. Den Muezzin-Ruf zu erlauben ist für mich ein Zeichen des Respekts

10:13 – 09. 10. 2021

388 5095

„Povolení svolávání muezziny je znamením respektu,“ podpořila krok už minulý týden na twitteru.

Milionový Kolín nad Rýnem má jednu z nejpočetnějších muslimských komunit v Německu a přibližně 35 mešit. Většina místních muslimů má turecký původ. Zhruba před 60 lety sem přicházela první generace gastarbeiterů, kteří později přivedli i své rodiny.

Jen málo německých měst umožňuje mešitám muezzinské svolávání, někdy navzdory protestům křesťanských čtvrtí. Na západě Německa je možné monotónní hlasy služebníků mešit slýchat například ve městech Oer-Erkenschwick nebo Düren.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme