Mugabe nerezignoval. Prezidentem bude do sjezdu vládní strany

Zimbabwský prezident Robert Mugabe oproti očekávání neoznámil demisi. V nedělním televizním projevu k národu po jednání s armádou – a za její přítomnosti během celého vystoupení – uvedl, že zůstane prezidentem do prosincového sjezdu své vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF). Ta ho přitom v sobotu zbavila funkce jejího šéfa.

Harare (Zimbabwe) (Aktualizováno: 22:30 19. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé sledují Mugabeho projev v baru v Harare | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

„Jsem zmatený. A ne jen já, ale celý národ,“ řekl agentuře Reuters v reakci na to, že Mugabe nakonec neodstoupil, opoziční vůdce Morgan Tsvangirai. „Ten projev byl úplně mimo realitu,“ sdělil později agentuře AFP.

Prezident v televizi uznal, že ho hodně lidí kritizuje. O rezignaci ale vůbec nemluvil. Chce teď hlavně zachovat mír a pořádek. „Jsem šťastný, že pilíře státu fungovaly i ve dnech krize. Jednali jsme teď dva dny v duchu spolupráce a bratrství. Je třeba zachovat bezpečnost a národní jednotu. Musíme se teď hlavně zaměřit na ekonomiku, ta je teď, jak všichni víme, v těžkých problémech,“ prohlásil Mugabe.

ZANU-PF dala prezidentovi ultimátum k odstoupení z funkce hlavy státu do pondělního poledne (11.00 SEČ), jinak měl být spuštěn proces impeachementu. Vůdce zimbabwských válečných veteránů Chris Mutsvangwa agentuře Reuters řekl, že proces impeachementu bude pokračovat.

Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti. Ve středu moc v zemi převzala armáda a uvrhla prezidenta a jeho ženu do domácího vězení. Opozice už svolala na středu velkou demonstraci do ulic hlavního města Harare.

ČTK, Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme