Mugabe se znovu stane zimbabwským prezidentem

Dosavadní zimbabwský prezident Robert Mugabe složí zítra prezidentskou přísahu a bude oficiálně jmenován do funkce na další šestileté období. Má se tak stát i přes mezinárodní kritiku víkendových prezidentských voleb. Hlasování, ve kterém zvítězil Mugabe s 56 procenty získaných hlasů před opozičním kandidátem Morganem Tsvangiraiem s 42 procenty, považuje opozice i většina států západního světa za neregulérní. USA a Británie přímo výsledky hlasování odmítly. S poukazem na nespravedlivost voleb dnes Kanada oznámila ukončení pomoci Zimbabwe, stejně jako to učinilo už Japonsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Mugabe | Foto: ČTK/AP

Zimbabwská opozice zvítězila v komunálních volbách. Opoziční vůdce Morgan Tsvangirai sice prohrál boj o hlavu státu, v primátorských volbách, které probíhaly současně s prezidentskými, však jeho Hnutí za demokratickou změnu získalo křesla v největších zimbabwských městech. I přes snahu zmanipulovat výsledky a zabránit co nejvíce obyvatelům velkých měst odvolit, zvítězila MDC jak v metropoli Harare, tak i v Bulaváju, Čitungvize, Mačingu a Čegutu. V hlavním městě činil rozdíl v počtu získaných hlasů mezi kadndiáty opoziční MBC a vládní Zanu PS 200 tisíc. V Harare uspěla Čangirajova strana dokonce ve všech 45 obvodech. Podle většiny mezinárodních pozorovatelů by tak Čangiraj v případě regulérosti prezidentských voleb porazil prezidenta Mugabeho. Rozdíl mezi nimi byl totiž pouhých 400 tisíc hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš ze Zimbabwe

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme