Britský soud prokázal, že dubajský vládce bin Rašíd Maktúm zastrašoval exmanželku a nařídil únos dcer

Dubajský vládce Muhammad bin Rašíd Maktúm nařídil únos svých dvou dospělých dcer a zorganizoval zastrašovací kampaň vůči své bývalé manželce Háje. K tomuto závěru dospěl britský soud, na který se dcera bývalého jordánského krále Hája obrátila kvůli sporu s emírem o jejich dvě společné nezletilé děti, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Spojených arabských emirátů bin Rašíd Maktúm v prohlášení uvedl, že rozhodnutí soudu je založené na pohledu jen jedné ze stran sporu.

Podle britského soudu se podařilo prokázat, že 70letý bin Rašíd Maktúm nařídil v roce 2000 únos své tehdy osmnáctileté dcery Šamsy z anglického města Cambridge. Dívku únosci dopravili do Spojených arabských emirátů, kde ji podle agentury Reuters otec nadále zadržuje.

Bojovníci Tálibánu unesli v Afghánistánu 27 mírových aktivistů, kteří chtěli vyzývat k příměří

Číst článek

Unést nechal podle britské justice dubajský emír také Šamsinu mladší sestru, princeznu Latífu. Únosci ji přepadli v roce 2018 na lodi nedaleko indických břehů a rovněž odvlekli do Dubaje.

Šamsa a Latífa nejsou dcery princezny Háji, která se s emírem v Londýně soudí. Dubajský vládce má s několika ženami více než dvě desítky dětí.

Snaha vylekat exmanželku

Podle britského soudu bin Rašíd Maktúm od konce roku 2018 také jednal způsobem, jehož cílem bylo zastrašit a vylekat jeho nyní již bývalou ženu, 45letou princeznu Háju, nevlastní sestru současného jordánského krále Abdalláha II.

Verdikt britský soudce Andrew McFarlane vynesl podle agentury Reuters už loni v prosinci, až nyní o něm ale mohla média informovat. Dubajský emír se totiž snažil zveřejnění rozsudku zabránit, britský nejvyšší soud ale ve čtvrtek rozhodl, že jej lze zveřejnit.

Únosci je drželi v okovech a nedávali jim najíst. Nigerijská policie osvobodila stovky mužů a chlapců

Číst článek

Na soud v Londýně se princezna Hája obrátila ve snaze získat do své péče dvě děti, které s dubajským panovníkem má. Šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm chce, aby se děti vrátily do Spojených arabských emirátů, Hája žádá, aby zůstaly s ní v Británii.

Do Londýna Hája, kterou si vzal dubajský emír v roce 2004 jako šestou manželku, uprchla loni v dubnu a požádala o ochranu na základě zákona, který má zajistit bezpečí obětem nucených sňatků a domácího násilí.

Obětí nuceného sňatku se podle ní měla stát dcera Džalíla, kterou má s dubajským emírem. Vzít si měla údajně saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme