Byl zabit, říká Erdogan o smrti Mursího. Turecko chce, aby egyptskou vládu soudily mezinárodní soudy

Turecko bude požadovat, aby vedení Egypta bylo souzeno za smrt egyptského exprezidenta Muhammada Mursího, který v pondělí v Káhiře u soudu zkolaboval a následně zemřel. Prohlásil to ve středu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který podle tureckých médií též uvedl, že Mursí byl zabit. Bývalý egyptský prezident, který byl v soudní síni kvůli obvinění ze špionáže a spiknutí, zemřel podle místních úřadů na infarkt.

Istanbul/Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

„Muhammad Mursí bojoval o život na zemi v soudní síni 20 minut, aniž mu úřady pomohly. Proto říkám, že Mursí nezemřel přirozenou smrtí, ale byl zabit,“ prohlásil ve středu Erdogan. Dodal, že požádá Organizaci islámské spolupráce (OIC), aby „udělala, co je třeba“.

Mursí zemřel na infarkt, uvedla egyptská televize. Podle advokáta už byl pohřben v Káhiře

Číst článek

O smrti Mursího chce turecký prezident hovořit i na summitu zemí G20 příští týden v Japonsku. „Uděláme, co je potřeba, aby Egypt soudily mezinárodní soudy,“ řekl také Erdogan.

Mursí se stal v roce 2012 prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka, do voleb šel jako kandidát organizace Muslimské bratrstvo. V červenci 2013 Mursího svrhla armáda v čele s tehdejším ministrem obrany Abdal Fattáhem Sísím, který byl poté zvolen prezidentem a od roku 2014 zemi vládne tvrdou rukou.

Mursí, který byl už dříve odsouzen v několika kauzách, mimo jiné za špionáž pro Katar na doživotí, byl diabetik a měl vysoký krevní tlak. Podle egyptských úřadů se mu dostávalo péče v soukromé nemocnici v Káhiře, jeho příznivci naopak tvrdí, že úřady péči o něj zanedbávaly.

Uspěchaný pohřeb?

Muslimské bratrstvo, které egyptské vedení od konce roku 2013 považuje za teroristickou organizaci, už v pondělí označilo Mursího smrt za vraždu. Spekulace o příčině Mursího smrti se rozproudily v úterý na sociálních sítích po jeho pohřbu, který byl podle některých uspěchaný.

Podle Mahmúda Rifaata z evropského institutu pro mezinárodní vztahy a právo způsob Mursího pohřbu odporoval egyptské tradici. Mursí byl pohřben brzy ráno ještě za tmy a za přítomnosti pouze dvou synů, nikoli manželky.

K transparentnímu vyšetření Mursího smrti vyzvala také organizace Amnesty International a Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Egyptské ministerstvo zahraničí ve středu označilo výzvu mluvčího úřadu k „rychlému, nestrannému, důkladnému a transparentnímu vyšetření“ Mursího smrti za nepřijatelnou a zpolitizovanou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme