Murdoch: Co se dělo v News of the World, jsem nevěděl
Mediální magnát Rupert Murdoch vypovídal před výborem britského parlamentu. Od skandálu s nelegálními odposlechy se distancoval. Na úvod výslechu prohlásil, že nastal nejpokornější den v jeho životě. Přesto se za skandál necítil odpovědný.
„Je to pro mě nejvíc pokořující den mé kariéry. Chtěl bych říct, že nesmírně lituji - stejně jako můj syn James - toho, co se stalo, zejména pak s ohledem na odposlechy obětí zločinů. Chtěl bych jasně říct, že vnikat lidem do jejich soukromí, odposlouchávat jejich hlasové schránky je špatné. Že je špatné platit policisty za informace. Je to proti našim zásadám a ve společnosti, kterou řídím, to nemá místo.“
„Ale omluvit se nestačí, věci si žádají nápravu. Proto News International plně spolupracuje s policií, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ prohlásil před britskými poslanci Rupert Murdoch.
Argumentoval mimo jiné tím, že pro něj na celém světě pracuje přes 50 tiscí tisíc lidí ve dvou stovkách novinových titulů. „Týdeník News of the World reprezentoval méně než jedno procento naší společnosti. Zaměstnávám 53 tisíc lidí po celém světě. Drtivá většina z nich jsou profesionálové. O selhání v Británii jsem nevěděl," vysvětlil ředitel News Corporation.
Členové mediálního výboru se Murdocha ptali i na jeho čilé kontakty s premiérem Davidem Cameronem, který čelí kvůli stykům s lidmi kolem společnosti News International velkému tlaku opozice. Murdoch vysvětloval, proč vešel do Cameronova sídla po jeho vítězství ve volbách zadním vchodem.
„Šel jsem tam, protože mě o to požádali. Asi kvůli tomu, abych se vyhnul fotografům, nebo co já vím. Udělal jsem jenom to, o co mě požádali. Bylo to přání premiéra nebo někoho z jeho úřadu,“ prohlásil.
Nečekaný incident
Slyšení přerušil nečekaný incident, když se jeden z mužů v publiku pokusil Murdocha polít bílou pěnovou tekutinou. Útočníka odvedli policisté, další jednání už ovšem proběhlo s vyloučením veřejnosti i novinářů.
Výslechu byla podrobena také Rebekah Brooksová, bývalá šéfredaktorka deníku The Sun. "Podle ní byly v té době odposlechy mezi bulvárními deníky velmi rozšířeny. Dále tvrdila, že nikdy neautorizovala platy policii, i když věděla, že se policistům platilo za informace. Podle svých slov se setkávala šestkrát ročně s premiérem Brownem, ještě vícekrát s Blairem a mnohokrát s Cameronem,“ uvedl publicista Jan Jůn, který se slyšení účastnil.
Dílčí přiznání Murdocha juniora
Spolu s magnátem se před parlamentní výbor dostavil i jeho syn James, který vede evropskou divizi mediálního impéria svého otce.
„Nevím nic o tom, že by o těchto aktivitách věděl kdokoli z vedení společnosti," uvedl na obranu bývalé šéfredaktorky Brooksové. Zároveň se omluvil obětem odposlechů.
Náznaky letošní aféry se poprvé objevily už před čtyřmi roky, kdy byl za odposlechy odsouzen redaktor Clive Goodman a soukromý detektiv Glenn Mulcaire. James Murdoch přiznal, že mu tehdy společnost News international zaplatila část soudních výloh.
„Neznám detaily občanského řízení, ale mohu říci, že určité soudní výlohy naše společnost Glennu Mulcaireovi uhradila. Když jsem se to dozvěděl, byl jsem překvapen a šokován. Když se objevila ta obvinění proti němu, zeptal jsem se našeho právního poradce, jestli mu skutečně platíme, protože nejsem právník... Odpověď byla, že je důležité i slušné čas od času přispět na obhajobu, pokud jde o tak vážné obvinění,“ uvedl James Murdoch.
Britští zákonodárci zpovídali i šéfy londýnské policie. Ti vysvětlovali, jak je možné, že strážci zákona brali úplatky od novinářů a poskytovali jim důvěrné informace.
Desetičlenný parlamentní výbor složený z poslanců tří hlavních stran zasedl pod předsednictvím Johna Whittingdalea.
Poslanec Simon Hughes po výpovědích řekl v televizi BBC, že Británie potřebuje svobodný a rázný tisk, ale nepotřebuje tisk pošpiněný zločinnými novináři a zkorumpovanými policisty.