V Murmansku se potopil dok, kde opravovali jedinou ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov

Ruští vyšetřovatelé začali vyšetřovat nehodu, při níž se v noci na úterý v Murmansku potopil plovoucí dok, kde se opravovala jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov po účasti v syrském tažení. Největší dok v Rusku se podle médií potopil zrovna v době, kdy z něj letadlová loď vyplouvala.

Tento článek je více než rok starý.

Murmansk (Aktualizováno: 12:28 30. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k syrským břehům

Letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k syrským břehům | Foto: Wikimedia Commons

Admirála Kuzněcova zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů. Čtyři pracovníky loděnic se podle vyšetřovatelů podařilo vylovit z vody s omrzlinami, pátý se pohřešuje, napsal list Kommersant na svém webu.

Za nehodu podle loděnic může výpadek elektřiny, kvůli kterému se dok nezaplavil vodou „normálně“, ale nepředvídatelně a rychle se potopil. Asi 60 dělníků se z něj podařilo evakuovat, čtyři pracovníky, vytažení z vody, hospitalizovali. Jeden z nich je podle lékařů ve vážném stavu. Po pohřešovaném pátrají potápěči.

Ruská stíhačka havarovala při pokusu o přistání na letadlové lodi. Pilot se katapultoval

Číst článek

Letadlovou loď po vyplutí z doku odtáhli remorkéry do loděnic, kde má podstoupit další opravy, které se podle plánu mají dokončit do konce roku 2020. Při nehodě prý neutrpěla vážnější újmu, padající jeřáb podle loděnic poškodil část trupu, ale nezasáhl žádné „životně důležité“ zařízení.

Loděnice podle agentury TASS budou požadovat úhradu škody od majitele potopeného doku, což je podnik patřící ropnému koncernu Rosněfť. Loď totiž nebyla pojištěna a pád sedmdesátitunového jeřábu podle šéfa loděnic Alexeje Rachmonova způsobil "díru o rozměrech čtyři krát pět metrů". Škoda je ale podle něj relativně nevelká, půjde rychle napravit a termín ukončení oprav by neměl být nijak ohrožen.

Admirál Kuzněcov se loni v únoru vrátil do Severomorsku poté, co u břehů Sýrie zanechal podle expertů spíše rozpačitý dojem. Loď budila posměch oblaky černého kouře z komínu, jakož i kritiku kvůli ztrátě dvou letadel při přistání. Námořnictvo následně oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci plavidla.

Plovoucí dok PD-50 patří k největším na světě, postavila jej v roce 1980 švédská loděnice Götaverken. V Rusku se jiný dok obdobné velikosti nachází podle médií v černomořském Novorossijsku, anebo až na Dálném východě. Odborníci podle agentury Interfax zkoumají možnosti, jak potopený dok PD-50 dostat zpět na hladinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme