Músa Kúsa si podle libyjské vlády odjel do Británie odpočinout

Libyjská vláda tvrdí, že odchod ministra zahraničí pro ni není problém. Šéf libyjské diplomacie Músa Kúsa je od včerejška v Británii, kam odletěl z Tuniska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Músa Kúsa se prý cítí vyčerpaný, proto si odjel odpočinout do Británie. | Zdroj: Reuters

Podle mluvčího libyjské vlády Músa Ibrahima je jeho rezignace osobním rozhodnutím, které ovlivnily zdravotní důvody.

„Je to člověk, který se skutečně cítí unavený a vyčerpaný. Je to starý člověk, má závažné zdravotní problémy a jeho srdce nedokáže čelit tlaku. My tomu rozumíme, takže dostal povolení opustit Libyi. Doufáme, že se zotaví fyzicky i psychicky a že si odpočine,“ uvedl Músa Ibrahim.

Britský ministr zahraničí William Hague vyzval i další lidi v blízkosti Kaddáfího, aby ho opustili jako Mása Kúsa.

„Přijel sem na základě vlastního rozhodnutí a oznámil, že odstupuje z funkce. Músa Kúsa je jeden z nejdůležitějších členů Kaddáfího režimu. Jeho rezignace dokazuje, že libyjský režim se pod tlakem rozpadá. Kaddáfí se musí ptát sám sebe, kdo bude ten další, kdo ho opustí,“ uvedl William Hague.

O Músu Kúsu se vzápětí začali zajímat skotští vyšetřovatelé kvůli útoku na letadlo PanAm nad Lockerbie v roce 1988. Podle britského ministra Williama Hagua nemůže počítat s žádnou ochranou před justicí.

„Músa Kúsovi nenabízíme žádnou imunitu před britskou ani mezinárodní spravedlností. Nachází se na bezpečném místě a dobrovolně mluví s pracovníky státní správy včetně představitelů britské ambasády v Tripolisu, která teď samozřejmě sídlí v Londýně,“ uvedl britský ministr zahraničí.

Jitka Malá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme