Mušaraf ve středu odejde z čela pákistánské armády

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf ve středu odejde z čela armády. BBC to potvrdil prezidentský mluvčí, podle kterého bude Mušarafova rezignace na armádní post předcházet přísaze pro začínající další období v pozici prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parvíz Mušaraf | Zdroj: ČTK

Za to, že Mušaraf doposud zastával zároveň funkci prezidenta i šéfa armády, byl v posledních měsících pod vytrvalým tlakem zahraničí i domácí opozice. Ten jenom vystupňovalo jeho rozhodnutí ze začátku listopadu vyhlásit v zemi výjimečný stav. Právě omezení platnosti ústavy mu ale umožnilo ovlivnit personální obsazení Nejvyššího soudu, který před obměnou zpochybňoval legálnost jeho nedávného znovuzvolení hlavou státu.

Jako generál se ale Mušaraf už dostal do vedení státu. V roce 1999 totiž díky nenásilnému puči odstranil civilní vládu premiéra Naváze Šarifa. Rostoucí nepopularita a tlak opozice v čele se Šarifem a expremiérkou Bénazír Bhuttovou, kteří se v lednových volbách nejspíš pokusí vrátit k moci, přinutila Mušarafa k ústupkům.

Kromě oznámené rezignace na post armádního velitele už umožnil zmiňovaným opozičním vůdcům návrat z exilu. Expremiér Šarif se vrátil do Pákistánu po několikaletém exilu ze Saúdské Arábie v neděli, někdejší premiérka Bhuttová před několika týdny. Oba ještě nejsou rozhodnuti, jestli se lednových voleb zúčastní - obávají se totiž, že budou současnou vládní garniturou zmanipulovány.

Bénazír Bhuttová vyloučila donedávna se rýsující dohodu o sdílení moci s Mušarafem, který přestože se stane civilním prezidentem, zatím neodvolal výjimečný stav. Ten vyhlásil s poukazem na sílící aktivitu teroristických a povstaleckých skupin.

Marika Táborská, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme