Musíme navrátit Krym Rusku, říká Putin v dokumentu o anexi poloostrova

První kanál ruské státní televize Rossija odvysílal upoutávku k dokumentu o začlenění krymského poloostrova do Ruska. Šéf Kremlu Vladimir Putin v ní mluví také o záchranné misi pro sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Krym - cesta do vlasti“ je název dokumentu, ve kterém ruský prezident Vladimir Putin popisuje přípravy na anexi Krymu. Tento měsíc od ní uběhne rok.

„Bylo to v noci z 22. na 23. února, skončili jsme v 7 hodin ráno a tehdy jsem svým kolegům řekl: musíme začít pracovat na tom, abychom navrátili Krym zase Rusku,“ říká Putin v upoutávce.

Čtyři dny po tomto jednání obsadili krymský parlament neoznačení vojáci. Putin ještě týden popíral, že by šlo o příslušníky ruské armády, a trval na tom, že na Krymu operují „ozbrojené síly sebeobrany“.

Následovalo referendum, ve kterém se pro připojení poloostrova k Rusku vyjádřilo přes 97 procent hlasujících. Referendum neuznaly Spojené státy, Evropská unie ani OSN.

Putin v ukázce líčí také to, jak ruské bezpečnostní složky musely evakuovat Viktora Janukovyče z Ukrajiny. Kdyby někdejší ukrajinský prezident zůstal v Kyjevě, přišel by podle Putina o život.

Televizní stanice Rossija zatím neupřesnila, kdy chce pořad odvysílat.

Krym | Foto: Český rozhlas

Ondřej Himmer, Simona Bartošová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme