Muslimové chystají protesty kvůli hanobení Mohameda, policie je v pohotovosti

Policie, vojáci i ambasády v muslimských zemích jsou v pohotovosti. Na dnešek očekávají mohutné protesty v souvislosti s americkým filmem Nevinnost muslimů i karikaturami Mohameda ve francouzském časopisu. Nesouhlas s tím by měl v řadě muslimských států nejhlasitěji zaznít právě po dnešní hlavní polední modlitbě. Washington a Paříž v předtuše perného dne ráno neotevřely několik zastupitelských úřadů v muslimských státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty muslimů v Pákistánu | Zdroj: Reuters

V Pákistánu už protizápadní protesty trvají několik dnů. V Péšávaru demonstranti zapálili dvě kina a strážce jednoho z nich postřelil účastníka protestů. Pákistánská vláda vyhlásila dnešek za den lásky k zakladateli islámu a vyzvala občany, aby se shlukovali pokojně.

Zároveň v obavách před násilím pro jistotu nechala zablokovat ve velkých městech mobilní sítě. Konzulát USA v Pákistánu je zabarikádován kovovými kontejnery, aby se k němu nedostaly předpokládané tisíce demonstrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po celém světě se čekají protesty muslimů proti americkému filmu a francouzským karikaturám hanobícím Mohameda. Podrobnosti od blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka

Bílý dům si ve snaze o utlumení vášní zaplatil reklamu v pákistánské televizi. Ve videozáznamu odsuzují prezident Barac Obama i ministryně zahraničí Hillary Clintonová snímek Nevinnost muslimů. Bílý dům také doporučil Američanům necestovat do této země.

Očekává se, že se nepokoje budou šířit dál do arabských zemí a k večeru dojde na protesty i na severu Afriky.

Ale například v Tunisku demonstraci svolanou na dnešek zakázali. A v libyjském Benghází nosili místní k americkému konzulátu věnce a plakáty, odsuzující vraždu amerického velvyslance a dalších tří jeho kolegů.

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček upozorňuje, že kromě těchto čtyř Američanů byli všichni ostatní mrtví v souvislosti s posledními nepokoji zabiti vládními silami. „Vlády jednotlivých zemí se snaží často velmi krvavě potlačovat protiamerické demonstrace.“

Vlády muslimských zemí připravují ale i oficiální stížnosti. Například turecký premiér Recep Erdogan údajně hodlá na valném shromáždění OSN v New Yorku navrhnout celosvětový zákaz znevažování veškerých náboženství. Podobnou iniciativu má připravenou i Organizace pro islámskou spolupráci.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme