Muslimové kvůli Jeruzalému protestují v ulicích. USA vidí jako moderního faraona a utlačovatele

Tisíce muslimů vyšly po pátečních poledních modlitbách do ulic Istanbulu, aby protestovaly proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému. Demonstrace se konaly i v Malajsii, Indonésii a Pákistánu. V Teheránu stovky lidí provolávaly smrt Americe. Velké protesty na pátek svolali i Palestinci, uvedla agentura AP.

Video Istanbul/Jakarta/Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti Trumpovi se protestovalo také v centru Jakarty. | Zdroj: Reuters

V palestinském Betlému policie rozháněla dav slzným plynem. Na televizních záběrech je vidět lidi, jak házejí kamení, ulici zahalenou kouřem a demonstranty se šátky přes tvář. V Gaze je v ulicích několik tisíc lidí a další se začínají scházet před jeruzalémskou mešitou Al-Aksá. Izrael vyslal na riziková místa početné posily.

V Istanbulu se protest konal ve čtvrti Fatih v evropské části města. Lidé nesli nápisy Jeruzalém je naše čest, Pryč s Amerikou, pryč s Izraelem. Smrt oběma zemím provolávali Íránci na protestu v Teheránu. Podle íránských médií se podobné akce konají také v dalších íránských městech.

Demonstraci, na kterou přišly v pákistánské metropoli Islámábádu stovky lidí, svolaly islamistické skupiny. Pálily se Trumpovy podobizny a podobné akce se konaly i v Karáčí a Láhauru.

Babiš nesouhlasí se Zemanem. České velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma přesouvat nechce

Číst článek

Ke shromážděným hovořili islamisté, kteří vyzývali muslimské země k přerušení vztahů s USA, což má Trumpa donutit, aby své rozhodnutí odvolal. Pákistánské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že Trump mění „právní a historický“ status Jeruzaléma.

K útokům na americké cíle a také na spojence USA vyzvala teroristická organizace Al-Káida. Na své webové stránce nabádá ke svaté válce a Spojené státy označuje za moderního „faraona“ utlačujícího muslimy. „Nejjistější a nejrychlejší způsob konfrontace s faraonem naší doby - Amerikou - je vést džihád ve jménu Alláha a útočit na zájmy USA a jejich sionistických a křižáckých spojenců všude na světě,“ uvádí se v prohlášení skupiny.

Proti Trumpově rozhodnutí protestovaly tisíce Malajsijců a Indonésanů. Politici obou zemí se připojili k těm, kdo s Trumpových rozhodnutím nesouhlasí. Před americkým velvyslanectvím v Kuala Lumpuru lidé pálili americké vlajky a provolávali protiamerická hesla.

Město míru i jablko sváru. Jeruzalém zažil už 36 válek. Proč kvůli němu teče krev?

Číst článek

Také v Jakartě se demonstrace konala před zastupitelským úřadem USA. Někteří lidé tam přišli s palestinskou vlajkou. Jakartská policie byla připravena úřad chránit.

Trump se ve středu rozešel s dosavadní americkou politikou a řekl, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele. Většina světa se domnívá, že o statusu se musí jednat.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval ke klidu. Trumpovo rozhodnutí už dříve označil za politováníhodné a jednostranné. V pátek řekl, že „žádný regionální problém se nedá řešit jednostranným rozhodnutím nebo použitím práva silnějšího“.

Lidé se proti rozhodnutí Donalda Trumpa vydali protestovat také do ulic Jeruzaléma. | Foto: Darren Whiteside | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme