Muslimové se připravují na Velký svátek. Muži shání zvíře na rituální porážku, ženy módní oblečky

Zatímco milion a půl muslimských poutníků vykonává v Mekce náboženské obřady, další půl druhá miliarda jejich souvěrců na celém světě se chystá na zítřejší Velký svátek. Ve stejný čas jako poutníci v Mekce muslimové zítra po rozednění ve svých domovech rituálně porazí ovci nebo jiné zvíře. Poslední dny před největším islámským svátkem jsou ve znamení příprav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliarda a půl muslimů na celém světě se připravuje na Velký svátek. Patří k němu rituální porážka zvířete, stejně jako nové oblečení podle poslední módy

Miliarda a půl muslimů na celém světě se připravuje na Velký svátek. Patří k němu rituální porážka zvířete, stejně jako nové oblečení podle poslední módy | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Několik dní před svátkem začali lidé na káhirských chodnících a ulicích zakopávat o ohrádky se živými zvířaty. Většinou s beránky, ale také s telátky, velbloudy či buvoly.

Egyptské rodiny si beránka kupují na Velký svátek asi jako české rodiny kapra na Vánoce. Podobně si také zvíře buď zabijí sami, nebo si ho nechají porazit od řezníka. Do té druhé kategorie mě jeden prodejce ovcí řadí bez váhání:

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru před největším islámským svátkem zachytil v ulicích Káhiry blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Podívejte, přijďte, já tady mám beránky, jednoho si vyberete, já vám ho tady na váze zvážím, vy si ho zaplatíte, já ho sprejem označím, abyste věděl, že je to ten váš. A na svátek si ráno přijdete, já vám ho tu před vámi podříznu, maso vám naložím do tašek a hotovo,“ nenechává si řezník v lidové čtvrti u mešity Sajjida Zajnab vymluvit, že já žádného beránka obětovat nehodlám.

Porážku přímo u řezníka upřednostňují lidé, kteří žijí v moderních městských bytech. Kdo má jen trochu místa, odveze si beránka domů a tam ho ve sváteční den sám obětuje. Jako třeba pán, který si před chvílí beránka vybral, řezník ho zvážil a pán ho hodil se svázanýma nohama do kufru svého starého fiatu.

„Živé zvíře je kilo za 39 liber. Naporcované maso je pak za 70 liber za kilo,“ počítá řezník. Tedy asi 200 korun za kilo naporcovaného skopového masa.

A zatímco česká rodiny řeší, jestli vezme k Vánocům kapra dvoukilového či tříkilového, ta egyptská se rozmýšlí, jestli bude mít beránek půl metráku, nebo rovnou celý. Beran tak vyjde na pět až deset tisíc korun. A to je pro mnohé Egypťany neúnosné. Ne všichni si tak můžou dovolit splnit tuto náboženskou povinnost.

Ženy vyrážejí do obchodů

Obstarání zvířete na svátky je mužská starost. Ženské části rodin mezitím berou útokem zářivé obchody s módou a cetkami. Čím blýskavější a barevnější, tím lepší.

Nevydržel jsem a vybíhám po schodech do jednoho z prosklených a prosvícených obchodů. „Lidi před svátky nakupují jak diví. Nakupují dvě věci. Oblečení a maso. To je to nejdůležitější,“ říká mi prodavačka.

Miliarda a půl muslimů na celém světě se připravuje na Velký svátek. Patří k němu rituální porážka zvířete, stejně jako nové oblečení podle poslední módy | Foto: Štěpán Macháček

Z barev oblečků mi přechází zrak. Nejsem si jistý, jestli by tahle móda u českých žen zabrala: „Letos letí takové ty fosforeskující barvy, například zářivě zelená, oranžová nebo tahle melounová,“ uvádí mě do aktuální situace.

Shon v Káhiře dneškem pomalu ustává. Na svátek je všechno připravené. Beránci na dvorcích nebo u řezníka čekají na svůj zítřejší osud, a nové, kanárkově barevné šaty a blůzky čekají ve skříních na premiérovou sváteční vycházku.

Pouť do Mekky | Foto: ČTK

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme