Muslimové slaví svůj největší svátek. V Egyptě rostou obavy z dalšího násilí

Muslimové na celém světě dnes slaví takzvaný Velký svátek. Po ranní modlitbě má každá muslimská rodina porazit ovci nebo jiné zvíře na památku Abraháma, který byl připravený obětovat Bohu svého syna. Stejný rituál provádějí i poutníci v saúdské Mekce. Letošní největší islámské svátky však v mnoha zemích kazí násilí a nepokoje. Situaci v Egyptě sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na oslavy Velkého svátku v Egyptě

Přípravy na oslavy Velkého svátku v Egyptě | Zdroj: Reuters

„Nechť Bůh ochraňuje Egypt před veškerým rozkolem a zajistí mu vítězství," vyslovuje přání jeden z egyptských poutníků v Mekce. Svátky v Egyptě však zřejmě ani letos neproběhnou úplně v klidu.

Muslimské bratrstvo vyzvalo své stoupence k demonstracím právě během svátečních dnů a to přímo na hlavním káhirském náměstí Tahrír. Armáda proto náměstí úplně uzavřela a obrněná vozidla jsou rozmístěná i jinde v centru egyptské metropole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velký svátek sleduje v Káhiře blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Ministerstvo vnitra vyhlásilo, že tvrdě zakročí proti komukoliv, kdo se pokusí oslavy největšího islámského svátku narušit.

Opatření armády mají opodstatnění. Na některých místech, většinou na předměstí Káhiry, už došlo k protestům Muslimského bratrstva a stoupenců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího, kteří skandovali protivládní hesla. Účastníci se sice poměrně brzy rozešli do svých domovů, na zítřek však Muslimské bratrstvo svolává další demonstrace.

Tato opatření však také narušují tradiční atmosféru svátků. Podle Egypťanů neměly svátky tu pravou náladu už od revoluce.

„Rozhodně ten pocit nějaké normální situace tady v Káhiře není. A sami Egypťané říkají, že letos už třetím rokem si vlastně pořádně neužívali ani ramadán a to platí i o Velkém svátku,“ přibližuje z Káhiry zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Porážka na chodníku

Život lidem komplikuje i stále platný zákaz vycházení od půlnoci do rána. „Vždyť lidé jsou celý den na ulici, porážejí zvířata, potom ale potřebují jet za příbuznými, aby jim podělili maso, a je to pak s cestováním velká potíž. Takže ano, zákaz vycházení způsobuje zvlášť během svátků velké problémy,“ postěžoval si po sváteční ranní modlitbě v mešitě al-Azhar jeden z Egypťanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sváteční atmosféře i opařeních armády mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Poukázal i na další komplikace, které svátky doprovázejí. „V poslední době se strašně zvedly ceny. U řezníka teď koupíte kilo masa za 75 liber, a to není málo, vzhledem k tomu, jak nízké máme platy," dodal.

Ranní modlitba, které se účastní i ženy, začala v Káhiře v šest hodin. Trvala 15 minut a poté se lidé rozešli do svých domovů, aby zahájili rituál zařezávání ovcí a dalších zvířat.

„Porážka zvířete se často odehrává přímo na chodníku a slabší povahy by asi měly trochu problém. Tady je to ale samozřejmé a všiml jsem si, že práci řezníků sledují rády především děti,“ popsal Macháček.

Po modlitbě a porážce jsou kolem oběda svátky domácí záležitostí, kdy se vaří. Po obědě jezdí rodiny navštěvoval příbuzné a dělí se s nimi o maso. Odpoledne pak dokreslují sváteční kolorit ještě nákupčí kůží, kteří vykupují kůže ze zabitých zvířat.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme