Muslimové v Mekce kamenují Satana a porážejí obětiny. Slaví také židé

V Mekce dnes vrcholí muslimská pouť hadž. Dva milióny věřících symbolicky kamenují Satana a porážejí beránka. Spolu s nimi obětují zvíře muslimové na celém světě během svátku Íd al-Adhá. Na stejný den letos připadl i velký židovský svátek Jom kipur.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbolické kamenování Satana v Mekce

Symbolické kamenování Satana v Mekce | Zdroj: Reuters

Největší muslimský svátek Íd al-Adhá začíná ranní sváteční modlitbou v mešitě.

Věřící pak doma rituálně obětují nejčastěji ovci. O maso se dělí s příbuznými a chudými a zbytek dne hodují a navštěvují rodiny. Svátek připomíná Abraháma, který byl připravený obětovat Bohu svého syna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru muslimského svátku v egyptské Káhiře přiblížil zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Měnící se ekonomické podmínky ale ovlivňují i tento islámský zvyk, jak zaznělo například před mešitou al-Azhar v egyptské Káhiře.

„V poslední době se strašně zvýšily ceny. My se snažíme problém řešit tak, že se na jedno zvíře složí víc rodin. Na krávu se tak skládá pět rodin, na velblouda sedm. No a beránek je malinký, takže na něj se skládají maximálně rodiny dvě,“ řekl jeden z věřících krátce po ranní modlitbě.

V tradičních čtvrtích se porážky zvířat odehrávají přímo na ulici, v modernějších částech města lidé většinou dělají porážku civilizovanějším způsobem a nechají si zvíře porazit v řeznictví.

Muslimové v Gaze porážejí ovci přímo na ulici | Foto: Reuters

Přímo v Mekce, kde dnes vrcholí muslimská pouť hadž, se odehrává několik důležitých rituálů. Jde o symbolické kamenování Satana. Každý z věřících musí hodit sedm kamínků na tři symbolické stěny na náhorní plošině v Miná.

Po kamenování ďábla nastává právě obětování zvířat. Vzhledem k obrovskému počtu lidí se neobětuje přímo na místě, ale věřící si koupí jakýsi voucher a vlastní porážení zvířat se koná v moderních jatkách. Z nich se potom rozesílá maso chudým lidem po celém světě.

Obřady končí tím, že si lidé ostříhají vlasy a nehty, protože deset dní před poutí do Mekky toto dělat nesmí.

Policie v Jeruzalémě se obává násilností

Abraháma vzpomínají dnes také židé při Jom kipuru. Na rozdíl od muslimů se ale celý den naopak přísně postí a oddávají se modlitbám.

Muslimské svátky Íd al-Adhá a židovský Jom kipur letos po dlouhých desetiletích připadly na stejný den. Policie se obává provokací a násilností, a posílila proto ostrahu centra Jeruzaléma a smíšených židovsko-arabských měst na severu Izraele.

Do jeruzalémského starého města ráno zamířily davy muslimských i židovských věřících a policisté se je snaží oddělit. Jom kipur skončí s dnešním západem slunce, muslimové budou slavit o dva dny déle.

Pouť do Mekky | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme