Muslimové ve Francii se chystají k protestům, vyšly další karikatury proroka Mohameda

Francii zřejmě čeká další zkouška náboženské tolerance. Týdeník Charlie Hebdo publikoval komiks o životě proroka Mohameda. Očekávají se negativní reakce ze strany muslimů. Některé země už vydání komiksu odsoudily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modlící se muslimové v mešitě | Foto: Omar Chatriwala, CC BY 2.0

Karikatura Mohameda vyšla v Charlie Hebdo přibližně před dvěma měsíci, náklad byl okamžitě rozebrán a číslo vyšlo po několika dnech znovu v dotisku.

Vydavatel Stephane Charbonnier tvrdí, že do obrázku byly převedeny texty, které napsali samotní muslimští kronikáři, proto se jen těžko může jednat o provokaci. Hlavní snahou prý bylo přiblížit život Mohameda širší veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o karikaturách natočil francouzský zpravodaj ČRo Jan Šmíd.

Podle muslimské tradice je však samotné zobrazování Mohameda rouháním. Proti vydání tohoto čísla už protestovaly Irán a Turecko. Z francouzské vlády se zatím ke komiksu nikdo oficiálně nevyjádřil.

Francouzský týdeník zveřejnil už v minulosti několik kontroverzních ilustrací. Před rokem muslimští radikálové zapálili jeho redakci a Charbonnier je od té doby pod policejní ochranou, neboť dostával výhrůžky smrtí.

Jan Šmíd, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme