Muslimové ve Francii se chystají k protestům, vyšly další karikatury proroka Mohameda

Francii zřejmě čeká další zkouška náboženské tolerance. Týdeník Charlie Hebdo publikoval komiks o životě proroka Mohameda. Očekávají se negativní reakce ze strany muslimů. Některé země už vydání komiksu odsoudily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modlící se muslimové v mešitě | Foto: Omar Chatriwala, CC BY 2.0

Karikatura Mohameda vyšla v Charlie Hebdo přibližně před dvěma měsíci, náklad byl okamžitě rozebrán a číslo vyšlo po několika dnech znovu v dotisku.

Vydavatel Stephane Charbonnier tvrdí, že do obrázku byly převedeny texty, které napsali samotní muslimští kronikáři, proto se jen těžko může jednat o provokaci. Hlavní snahou prý bylo přiblížit život Mohameda širší veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o karikaturách natočil francouzský zpravodaj ČRo Jan Šmíd.

Podle muslimské tradice je však samotné zobrazování Mohameda rouháním. Proti vydání tohoto čísla už protestovaly Irán a Turecko. Z francouzské vlády se zatím ke komiksu nikdo oficiálně nevyjádřil.

Francouzský týdeník zveřejnil už v minulosti několik kontroverzních ilustrací. Před rokem muslimští radikálové zapálili jeho redakci a Charbonnier je od té doby pod policejní ochranou, neboť dostával výhrůžky smrtí.

Jan Šmíd, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme