Muslimská školačka vyhrála soudní při kvůli svému oděvu
Muslimské žákyně střední školy v Británii mohou nosit tradiční islámský oděv, který zakrývá celé jejich tělo až na ruce a obličej. Rozhodl o tom odvolací soud. Ten řešil případ patnáctileté Shabiny Begumové, kterou škola kvůli jejímu islámskému úboru vyloučila.
Patnáctiletá Shabina Begumová je sirotek - až do svých dvanácti let nosila ve škole v Lutonu severně od Londýna kalhoty a tuniku, což předpisy dovolují. V září roku 2002 spolu se svým bratrem sdělila zástupci ředitele školy, že v novém školním roce bude nosit úbor zvaný anglicky jilbab, který kryje celé tělo až na ruce a obličej. Ředitel a vedení školy, kde tři čtvrtiny žáků jsou muslimského vyznání, rozhodli, že to je nepřípustný úbor a Shabina byla poslána domů.
Následovalo několik soudních případů, ve kterých Shabina žalovala školu, že jí upírá právo na vzdělání a na prokazování náboženského přesvědčení. Nakonec se případ vloni v prosinci dostal před odvolací soud, kde Shabinu zastupovala manželka premiéra Tonyho Blaira Cherie Boothová. Soud vyslechl argument, že případ se týká základních věcí náboženské svobody. Soudce Scott Barker ve výroku kritizoval školu, která si podle něho neuvědomila, že svým rozhodnutím porušuje zákonné právo žadatelky prokazovat své náboženské přesvědčení.
Tento případ je srovnatelný se situací ve Francii, kde je nošení islámských šátků a dalších náboženských symbolů zakázáno od minulého školního roku, navzdory rozsáhlým protestům v řadách muslimské komunity. Omezení se týká dvanácti milionů francouzských dětí. Francouzská debata vyvrcholila v posledních dvou letech, kdy desítky dívek byly vyloučeny ze školy, když odmítaly sejmout islámské šátky z hlavy při vstupu do budovy.
Mnozí Francouzi považují islámský šátek za symbol útlaku žen, stejně jako za symbol světového názoru odmítajícího světské zvyky, a podle názoru některých je šátek dokladem islámského extremismu. Tyto argumenty se nyní v Anglii podle všeho stávají neplatnými. Shabina Begumová dosáhla svého.