Muslimské bratrstvo ukončilo protesty, ve městech je i díky zákazu vycházení klid
Egypt hlásí další oběti protivládních demonstrací. Při střetech s policií podle úřadů zahynulo nejméně 70 lidí. Příznivci sesazeného prezidenta Mursího vyšli do ulic po pátečních modlitbách. Protestují proti postupu policie, která ve středu v Káhiře zlikvidovala tábory Muslimského bratrstva a zabila stovky lidí. Protesty dnes zachvátily ale i další egyptská města. Bratrstvo vyzvalo Egypťany ke každodenním protestním pochodům v nadcházejícím týdnu.
Organizátoři protestů, kteří si říkají Aliance proti převratu, ukončili demonstrace v osm hodin večer. Vyzvali účastníky demonstrace, aby odešli z náměstí Ramsís, kde dnes byla hlavní protestní akce. Chtěli tím zabránit dalším ztrátám na životech. Od té doby je v Káhiře klid, který je ještě umocněn zákazem vycházení.
„V ulicích je úplné ticho, bez jediného auta nebo pěších,“ potvrzuje zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Celé odpoledne ale po Káhiře zuřily boje, a to nejen na náměstí Ramsís, ale také v rezidenčních čtvrtích. „Pod naším balkonem se střílelo asi dvě hodiny a nic příjemného to nebylo,“ přibližuje Macháček.
Krizi v Egyptě by mohly podle něj zastavit ústupky na obou stranách.
„Spíše než mezinárodních vyjednávačů bude zapotřebí ochota obou stran – jak armády, tak Muslimského bratrstva – k ústupku ze svých maximalistických požadavků. Bohužel šance na ústupky se posledními událostmi výrazně zmenšily. V příštích minimálně týdnech jsou vyhlídky na jakékoli řešení krize téměř nulové," odhaduje.
Kdo může za zlo?
Egypťané jsou na postoj zahraničí velice citliví. Oba tábory se shodují, že za všechno zlo může Amerika. Pro Mursího stoupence Spojené státy nedostatečně odsoudily vojenský puč. A pro stoupence současného vládnoucího režimu Amerika naopak podporuje Muslimské bratrstvo a sesazeného prezidenta Mursího.
České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů
Číst článek
Podle tábora podporujícího současný režim by se teď nikdo neměl plést do vnitřních věcí Egypta. Naopak podle tábora Muslimského bratrstva je potřeba aktivnější intervence Západu nebo zahraničí proti puči a masakrům, které současná vláda na islamistech provádí.
V rezortech nebezpečí nehrozí?
České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů. Důvodem je stále se zhoršující bezpečnostní situace na celém území země. Na varování ministerstva reagují i cestovní kanceláře a agentury.
„Současné násilí příliš rezorty nezasáhne. Většinou jsou to malá městečka, výjimkou je Hurghada, protože je z těch měst největší a žije tam a pracuje spousta lidí přímo z centrálního Egypta, kteří tam politické nálady přenášejí. V Hurghadě nepokoje byly a zřejmě i nějaké budou. Nicméně v těchto okrajových oblastech se neočekává, že by se nějak výrazně radikalizovaly střety a že by tam docházelo k výraznějšímu násilí," domnívá se Macháček.
V Egyptě se znovu střílí, zahynulo na 70 lidí. Muslimské bratrstvo vyzvalo k týdnu protestů
Číst článek