Muslimské noviny o tragédii v Beslanu

Arabské deníky kritizují muslimské teroristy, slovenské píší o tom, že že politici chtějí zlepšit znalost státních symbolů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Šok z událostí v Beslanu bude trvat ještě hodně dlouho. Důsledky teroristické akce ale ještě zdaleka nekončí, varuje ruský deník Moscow Times. Je čas obrátit pozornost směrem k severnímu Kavkazu. Události v Čečně jsou jen jedním střípkem ve vřavě množství národností v regionu. A není to moc šťastná oblast. Lidé tu jsou chudí, většina z nich jsou muslimové a velmi rychle se vzdalují od zbytku ruské federace. Mladí lidé jsou nezaměstnaní, úředníci zkorumpovaní. Místní Rusové nemají ostatní obyvatele severního Kavkazu v lásce. Situace tu prostě připomíná spíš některé regiony na středním východě, nebo zapomenutou oblast v Africe, než Rusko, píší moskevské Timesy. Obléhání beslanské základní školy odsuzují i sami muslimové. Smrt více než tří set dětí je neomluvitelná, říkají muslimští duchovní i obyčejní rodiče na Středním východě. Takové události mohou poškodit muslimy víc, než si jejich nepřátelé vůbec dokážou představit. Píše to i arabský list Ašark Al-Awsat. Naši terorističtí synové jsou výsledkem zničené kultury, tvrdí. Krutá pravda zní: všichni světoví teroristi jsou muslimové! Za posledními útoky v Rusku, Iráku, Súdánu, Saudské Arábii či Jemenu můžou právě oni. To je pro nás trpký a bolestivý obrázek.

V podobném duchu se vyjadřuje i egyptský deník Al-Ahram. V televizi vidíme záběry, které muslimy zobrazují jako krvelačné bestie, které se živí malými dětmi a bolestí jejich rodičů, kritizuje list. Kdyby se všichni nepřátelé islámu spojili a snažili se nás poškodit, nepovedlo by se jim to, co dokážeme sami. Svou hloupostí a neschopností pochopit běh a změny současného světa, uzavírá arabský deník.

Slovenští politici bojují s neznalostí, píší Hospodárské Noviny. Opoziční strana Směr vydala brožurku, která má dětem i jejich rodičům připomenout státní symboly. V nedávném průzkumu totiž vyšlo na jevo, že slova státní hymny neznají ani někteří poslanci. Podle odborníků je to způsobeno tím, že slovenské státní symboly existují teprve od roku 1992. Lidé si na ně ještě nestačili zvyknout. Jistý podíl na nevědomosti obyvatel má prý i politická atmosféra. Ta totiž není státotvorná. Například školní děti tak ke státním symbolům nemají velký vztah. Nejrozvíjí se ani jejich vlastenecké cítění.

Mezi slovenské symboly patří státní znak, hymna, vlajka a pečeť. Právě jejich propagaci mezi mladými má brožurka podpořit. Podobnou práci dosud předváděli hlavně sportovci. Při sportovních událostech totiž mladí nejčastěji státní vlajku a hymnu poznají, dodávají Hospodárské noviny.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme