Česko 0:0 USA

Muslimský duchovní dostal za útok na Bali dva a půl roku vězení

Indonéský soud poslal na dva a půl roku do vězení muslimského duchovního Abu Bakara Bašira. Čelil obvinění, že stál v čele teroristické skupiny Jamah Islamiah, které se připisuje odpovědnost za pumový útok v turistickém komplexu na Bali v roce 2002. Zahynulo tehdy přes 200 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abu Bakar Bašir | Zdroj: ČTK

"Obžalovanému bylo přesvědčivě a právně prokázáno, že se dopustil zločinného spiknutí, jehož cílem bylo vyvolat požár a usmrtit lidi," řekl soudce. Podíl na přípravě výbuchu v hotelu Marriot v Jakartě o rok později, při kterém zahynulo 12 lidí, se Baširovi prokázat nepodařilo.

Žalobce žádal pro Bašira osm let odnětí svobody za různé teroristické a kriminální činy spojené s bombovými útoky. Západní vlády duchovního obviňují, že je vůdcem regionální odnože teroristické skupiny Al- Káida, která zosnovala údery proti New Yorku a Washingtonu v roce 2001.

Právní odborníci očekávali mírný trest, protože žaloba měla velké trhliny. Bashirovi obhájci doufali dokonce ve zproštění viny. Současný proces, který trval od loňského října, je druhým pokusem úřadů dostat Bashira do vězení za násilný extremismus. Již jednou se soud odmítl obviněním zabývat pro nedostatek důkazů.

Šestašedesátiletý klerik, který se netají odporem vůči USA a jejich spojencům a touhou zavést v Indonésii islámský režim, si nicméně odseděl rok a půl vězení za porušení imigračního zákona a propuštěn na svobodu byl loni v dubnu. Za atentáty na Bali a v Jakartě už stanuly před soudem desítky lidí. Řada jich byla odsouzena a několik dokonce k trestu smrti.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme