Muslimský svátek oběti v Bruselu naráží na veterinární předpisy

Bruselské úřady stojí v těchto dnech před nelehkým úkolem - muslimský svátek hadždž s sebou totiž přináší také svátek oběti, kdy muslimské rodiny porážejí tradičně ovci. Uctívají tak starozákonní postavu Abraháma, který je i muslimským prorokem. Porážka tisíců zvířat v domovech bruselských muslimů je ale porušením veterinárních a jiných předpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel | Foto: europa.eu.int

Zástupci města odhadují, že každý rok touto dobou podříznou v Bruselském regionu muslimští věřící 15 až 17 tisíc ovcí. Jen deset procent z toho podle předpisů na vyhrazených místech. Místní úřady se to snaží řešit - letos pronajaly pro muslimský svátek obětí rozlehlou plochu v městském přístavu, kde byla jen za včerejšek poražena asi tisícovka ovcí podle veterinárních a současně náboženských pravidel.

Kromě toho se snaží region o osvětu. I tak jsou ale zodpovědní představitelé skeptičtí - většina muslimských rodin chce totiž svátek uctít i s porážkou zvířete v rodinném kruhu, a úředně vyhrazená místa tak zřejmě budou ignorovat.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme