Muslimům skončil ramadán. Radost ze svátků ale kazí série tragických útoků
Po 29 dnech postního měsíce ramadánu dnes muslimům začaly několikadenní svátky Íd al-Fitr. Odříkání vystřídá veselí, hostiny a rodinná setkání. Letošní ramadán ale poznamenalo zvýšené násilí, ke kterému své stoupence vyzýval takzvaný Islámský stát. Několik vražedných útoků pak džihádisté skutečně podnikli.
"My se sice na svátky připravujeme, ale lidi děsí ty bomby. Teď zrovna vybuchla jedna nálož nedaleko odsud. Lidé mají strach," svěřuje se Hagg Tárek, šéf jedné tradiční káhirské kavárny na rohu, kam chodí muži z okolí na čaj, vodní dýmku a partičku vrhcábů či domina.
"Letošní ramadán nebyl jako dřív. Lidé moc nechodili, protože nemají peníze. V dřívějších letech lidé chodili každý ramadánový večer po skončení půstu, bavili se tu, radovali se. Letos to ale bylo moc špatné. Peníze nejsou, všechno zdražilo," hodnotí uplynulý měsíc Hagg Tárek.
Sedí v prázdném sále za pokladnou a diriguje své lidi, kteří uklízejí, rovnají židle a opravují ze štaflí osvětlení. I přes neradostné vyhlídky šéfa podniku musí být vše na případný poramadánový nápor hostů připravené.
Mezi lidmi je strach
Hagg Tárek ale optimismem skutečně neoplývá: "Atmosféra je špatná. Lidé se bojí, nikdo neví, co bude zítra, co se kde stane za okamžik. Mezi lidmi je opravdu strach. Vidíme, co se děje v Sýrii, v Libyi, v Jemenu, všude kolem. Nikdo neví, co se to děje, nikdo tady tomu nerozumí," naráží Hagg Tárek na přibývající útoky v samotném Egyptě.
Muslimský Íd al-Fitr je tzv. svátkem přerušení půstu, který trvá tři dny a kterým se uzavírá islámský postní měsíc ramadán. Nejpozději první den svátku musí věřící darovat almužnu, kterou vyvažuje svá neúmyslná pochybení během ramadánu.
Současný prezident Sísí je podle něj člověkem na správném místě z hlediska bezpečnosti země. Není ale prý důsledný v boji s korupcí a zatím ani nepředvedl, že by se staral o životní podmínky chudých.
O kousek dál se na ulici zapovídala trojice postarších dam. Obtěžkané jsou taškami z posledních předsvátečních nákupů.
"Dneska kupujeme kahk, to jsou typické sváteční sušenky, a vůbec všechno cukroví, které k svátkům patří. Zítra ráno za rozbřesku jdeme všichni do mešity na sváteční modlitbu, to chodí celé rodiny. Doma si pak uděláme jídlo a mladí se vydají bavit se do ulic. Po celé čtyři dny rodiny piknikují venku, v parcích, na ulicích," líčí program svátků paní Hoda.
'Egypt je matkou světa'
Z konce půstu se ale tyto dámy podle svých slov neradují a říkají, že někteří muslimové se dobrovolně postí ještě další týden po svátcích. Egyptská vláda vyhlásila pro státní zaměstnance čtyři dny volna, do práce tedy půjdou až v úterý.
Také tyto dámy ale dávají jasně najevo, že to, co se na Blízkém východě děje, řeší: "Vy jste naši bratři," říká mi paní Madína, když jí prozrazuju, odkud jsem.
"Egypťané vás tu budou nosit na hlavách, ať už jste z Česka, z Ameriky, nebo Francie. Egypt je zemí muslimů i křesťanů. Musíme tu držet proti terorismu spolu. Egypt je matkou světa!" zvolává paní Madína na rozloučenou notoricky známý přívlastek nejlidnatější arabské země.