Muž číslo 3 Al-Káidy byl dopaden v Pákistánu

V Pákistánu byl dopaden třetí muž sítě Al-Káida - Libyjec abú Faradž al Libbi. Na třetím místě v hierarchii teroristické sítě - po Usámovi bin Ládinovi a Ajmánu Zavaharím - se ocitl poté, co v březnu 2003 padl rovněž v Pákistánu do zajetí Chálid šajch Muhammad, který údajně organizoval útoky na New York a Washington 11. září 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámábád

O zadržení abú Faradže informoval pákistánský ministr vnitra Aftab Khan Sherpao: "On byl vůdčí osobností, tím, kdo řídil pokus o atentát na prezidenta Parvíze Mušarafa. Byl strůjcem útoků, za nimiž stála Al-Káida."

Americké úřady se domnívají, že abú Faradž nese odpovědnost i za plánování teroristických akcí v zahraničí, včetně Spojených států. Jeho dopadení označila za velký úspěch americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová: "Domníváme se, že jde o jednoho z nejdůležitějších polních generálů sítě Al-Káida. Pákistánským bezpečnostním silám je třeba poblahopřát za účinnou spolupráci. Je to velké vítězství v boji proti terorismu."

Islámábád loni v srpnu zveřejnil jméno abú Faradže mezi šesti nejhledanějšími radikály, kteří spáchali zločiny na území Pákistánu, a nabídl odměnu 340.000 dolarů. Pákistánské ministerstvo vnitra zveřejnilo fotografii polapeného teroristy. Je na ní zarostlý muž, který trpí kožní chorobou podobnou depigmentaci. Loňský snímek abú Faradže rozšířený pákistánskými úřady zobrazoval zdravého, elegantního pána s úhledně zastřiženou bradkou oblečeného v západním stylu v obleku s kravatou.

Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme