Muž, který měl zabít Usámu bin Ládina, promluvil v televizi o detailech operace v Pákistánu

Americká televize Fox News odvysílala exkluzivní rozhovor s mužem, který tvrdí, že zastřelil někdejšího vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina. Robert O'Neill ani další členové komanda Navy Seals prý před operací v Usámově pákistánském bydlišti neočekávali, že se z mise vrátí domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

„Řekli nám několik jmen, která nedávala smysl. Několik dalších dnů jsme se bavili o jednotlivých osobách, proč by to měl být ten nebo onen. A nakonec jsme na to přišli, je to Usáma bin Ládin, pojedeme pro něj,“ uvedl Robert O'Neill.

Osmatřicetiletý O'Neill, který v roce 2012 odešel do výslužby, už dříve svou verzi příběhu popsal anonymně časopisu Esquire. Svou identitu se chystal odhalit až v televizním rozhovoru, zprávy o připravovaném interview ale ostatní bývalé členy zmíněné elitní jednotky rozhořčily.

O'Neill ve svém popisu událostí v Abbottábádu uvedl, že on a další člen týmu - jehož totožnost zůstává v tajnosti - vyšli po schodech do třetího patra bin Ládinova domu a spatřili, jak terorista vyhlíží ze dveří jednoho z pokojů.

Nejmenovaný voják, který kráčel první v zástupu vojáků, na něj podle O'Neilla vystřelil, ale minul. O chvilku později prý O'Neill vešel do této místnosti a vůdce Al-Káidy zabil ranou do hlavy.

Představitelé Pentagonu O'Neillův popis útoku na vůdce Al-Káidy nepotvrdili, ani nevyvrátili. Šéfové zvláštních operací ale před 14 dny poslali všem příslušníkům jednotek SEAL dopis, v němž je vyzývají, aby dodržovali pravidlo mlčenlivosti.

Bin Ládinovo tělo bylo po smrti pochováno do moře.

Nejhledanějšího teroristu světa Usámu bin Ládina zabil tým amerických speciálních sil v domě v malém městě Abbottábád, necelých sto kilometrů od pákistánského hlavního města Islamabádu.

Původem Saúdský Arab bin Ládin stál mimo jiné za teroristickými útoky z 11. září 2001, které si vyžádaly několik tisíc lidských životů.

Lov na tohoto bohatého Saúda ale USA vyhlásily až po leteckých útocích na New York a další místa z 11. září 2001. Ani vypsání vysoké odměny ale nevedlo k jeho dopadení.

Kromě útoků na množství vojenských, diplomatických, správních i turistických cílů je bin Ládin spojován i s pokusem o atentát na bývalého prezidenta USA Billa Clintona na Filipínách či s atentátem na egyptského prezidenta Husního Mubáraka v Etiopii.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme