Muž, který upozornil newyorskou policii na bombu, chystá knihu

Jmenuje se Lance a pomohl zabránit teroristickému útoku na Times Square. Newyorský pouliční prodavač se stal neobvyklou celebritou hned po té, co 1. května na bombu nastraženou v autě upozornil. Najít ho v rušném srdci Manhattanu není snadné, našemu zpravodaji ve Spojených státech Vítu Pohankovi se to ale podařilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuované ulice New Yorku po objevení nastražené bomby

Evakuované ulice New Yorku po objevení nastražené bomby | Foto: AFP

„Seděl jsem tady na židli a támhle to auto stálo,“ ukazuje Lance Orton na rohu 45. ulice a 7. avenue místo, kde uviděl nastraženou bombu, která měla podle plánu vraždit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Víta Pohanky s Lancem z Times square

„Podíval jsem se doleva a viděl jsem auto, ze kterého se trochu kouřilo, nejdřív mě to nijak nezaujalo.“

Když se ale Lance podíval znovu, kouřilo prý jak blázen. Nedaleko stáli tři policisté, dva pěší a jeden na koni. Zabývali se davem lidí, který tančil na protějším chodníku a kouřícího auta si nevšimli. Lance pochopil, že hrozí skutečné nebezpečí a vyběhl za policistou na koni.

„Volal na něj, ať se podívá na to auto, on to udělal a hned řekl, že bude nejlepší místo evakuovat.“

Prezidentský dík

Lance pak s kolegy pozoroval dění z přilehlé pasáže, kde byli proti případnému výbuchu krytí solidní zdí.

Viděli robota, který auto otevřel, pyrotechnický tým i specialisty z FBI. Stáli tam celé hodiny a Lance si teprve potom naplno uvědomil, jak vážné to bylo, protože pyrotechnici vytáhli z auta tři propanové nádrže, dva kanystry plné benzínu a časovací zařízení se střelným prachem.

„Kdyby to odpálil pořádně, stovky lidí by umřely a škody na majetku by se počítaly na miliony. Děkuji Bohu, že to nevybuchlo, protože bych tady nestál a nepovídal si s vámi,“ říká Lance.

Jeho varování bylo určitě správné a občansky uvědomělé, ale v případě lépe naplánovaného útoku by na něj prostě neměl čas. Američané jsou mu i tak vděční a Lance to uslyšel přímo z Bílého domu ve Washingtonu.

Seděl právě v limuzíně a jel za starostou New Yorku Bloombergem na radnici na tiskovou konferenci. Mluvil by s vámi rád prezident, řekla do telefonu nějaká paní Lancovi, který to nejdřív považoval za žert, proto se znovu zeptal, kdože mu to volá.

„Opravdový prezident?“ zeptal se Lance a dostalo se mu ujištění, že ano. Barack Obama pro něj měl slova díků a povzbuzení.

„Bylo to pro mě to nejlepší na celém tom poprasku,“ říká Lance o telefonátu amerického prezidenta. Cítil se prý, jako kdyby se vznášel.

Kniha života

Teď připravuje knížku o svém dřívějším životě. Příběh si šetří pro ni a proto mi o sobě neřekne víc, než že sloužil ve Vietnamu a jako veterán dostal před dvaceti lety povolení prodávat trička na Times Square.

Jedno si od něj za tři dolary koupím a nechám si ho taky podepsat. Lance Orton asi není typický hrdina, ale přinejmenším tohle si za rozhovor pro české posluchače určitě zaslouží.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme