Švédsko 3:5 Česko

Muž, který útočil v Sydney, se zřejmě zaměřil na ženy. Mezi šesti oběťmi byl pouze jeden muž

Útočník, který v sobotu v nákupním centru v Sydney ubodal šest lidí, než ho zastřelila policie, se možná zaměřil na ženy. S odkazem na pondělní prohlášení australské policie o tom informovala agentura Reuters. Pět z šesti mrtvých sobotního útoku byly ženy, stejně tak většina z 12 zraněných.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena pokládá květiny po sobotním útoku v Sydney

Žena pokládá květiny po sobotním útoku v Sydney | Foto: Alasdair Pal | Zdroj: Reuters

„Je to zřejmé mně i detektivům, že se pachatel zaměřil na ženy a vyhnul se mužům,“ řekla v televizním vysílání Karen Webbová, policejní komisařka australského státu Nový Jižní Wales.

Šest lidí zemřelo při útoku v obchodním domě v Sydney. Muže, který zabíjel nožem, zastřelila policie

Číst článek

„Ty záběry hovoří za vše, že? Je to určitě linie, kterou budeme vyšetřovat,“ dodala komisařka s odkazem na záběry, které se o víkendu šířily na sociálních sítích. Na nich se zdá, že se pachatel, 40letý Joel Cauchi, mužům spíše vyhýbal.

Jediný muž, který při sobotním útoku zahynul, pracoval jako ochranka obchodního střediska. Jednalo se o Pákistánce, který přišel loni do Austrálie jako uprchlík.

Cauchi měl v minulosti psychické potíže, uvedla v dřívějším prohlášení policie. Nic podle ní nenasvědčovalo tomu, že by jeho útok byl ideologicky motivovaný.

Předpoklady policie potvrdil také útočníkův otec Andrew Cauchi, který dnes novinářům řekl, že jeho syn dlouhodobě trpěl duševními problémy a frustrací z žen. „Chtěl mít přítelkyni, ale neměl žádné sociální dovednosti a byl strašně frustrovaný,“ prohlásil otec útočníka ve městě Toowoomba, které leží asi 870 kilometrů od Sydney a odkud Joel Cauchi pocházel.

Uvedl také, že při loňské synově návštěvě Joelovi zabavil pět nožů používaných vojáky americké armády, protože se bál, že by je syn mohl použít k násilnému činu. Joela to rozčililo, zatelefonoval na policii a stěžoval si, že ho otec okradl. „Řekl jsem policistům, že syn trpí schizofrenií a že se bojím, aby mi neublížil,“ dodal.

Nechtěli, aby se sestra bavila s chlapci. Francouzská prokuratura obvinila čtyři mladíky z vraždy školáka

Číst článek

Osm zraněných lidí zůstává po útoku hospitalizováno, někteří v kritickém stavu. Čtyři další byli z nemocnice propuštěni, napsala agentura AFP. Mezi oběťmi jsou podle AFP čínská studentka, matka kojence, který je ve vážném stavu v nemocnici, či módní návrhářka.

Útočníka zastřelila policistka, která se zrovna nacházela poblíž, a po zprávách o útoku ho začala sledovat. Zbraň použila ve chvíli, kdy se k ní muž otočil a zvedl proti ní nůž.

V Austrálii platí jedny z nejpřísnějších zákonů pro držení zbraní na světě a útoky s podobným počtem mrtvých a zraněných jsou tam velmi vzácné. 

V zemi jsou v pondělí vlajky na počest obětí spuštěny na půl žerdi a večer se na bílé konstrukci známé opery v Sydney objeví černá stuha, píše Reuters. Na místo činu nedaleko pláže Bondi Beach stovky lidí položily květiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme