Muž obviněný z 33 let staré vraždy chlapce údajně trpí schizofrenií

Třiatřicet let starý případ zavražděného chlapce v New Yorku se znovu komplikuje. Pedro Hernandéz se k vraždě přiznal, jeho právník ale při předběžném slyšení prohlásil, že trpí halucinacemi a schizofrenií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přinášejí květiny k domu, kde byl před 33 lety zavražděn Etan Patz | Zdroj: Reuters

Podezřelý Pedro Hernandéz odpovídal na otázky soudu přes video. Je v jedné z newyorských nemocnic, podle policie proto, že potřebuje brát blíže neurčené léky.

Čelí teď obvinění vraždy druhého stupně, které se měl podle vlastního přiznání dopustit v roce 1979 uškrcením šestiletého Etana Patze.

Hernandézův obhájce, prominentní newyorský právník, ale před soudem prohlásil, že jeho klient trpí halucinacemi, schizofrenií a bere léky. O tom, jestli je schopen soudního procesu, mají rozhodnout psychiatři.

Etan Patz žil s rodiči na Manhattanu, 25. května 1979 ho poprvé pustili samotného do školy. Měl nastoupit do autobusu na stanici vzdálené asi dva bloky od domu, kde bydlel, k zastávce už ale nikdy nedorazil.

Portrét obviněného Pedra Hernandéze | Foto: Reuters

Chlapec beze stopy zmizel a ani hektické pátrání k ničemu nevedlo. Policie nedokázala ani po mnohaletém vyšetřování usvědčit nikoho z podezřelých. Nikdy se navíc nenašlo Etanovo tělo. Chlapec byl nakonec v roce 2001 prohlášen za mrtvého.

O Hernandézovi sice policie věděla, že tehdy jako devatenáctiletý pracoval v krámku se smíšeným zbožím na cestě, kudy Etan prošel, ale nikdy ho, na rozdíl od dalších zaměstnanců obchodu, nevyslechla. Podle kriminalistů Etana nalákal do obchodu na limonádu, dítě pak udusil a jeho tělo ukryl v krabici, kterou zřejmě odvezli popeláři.

Případ znala celá Amerika a na památku Etanova zmizení vyhlásil prezident Ronald Reagan 25. květen dnem pohřešovaných dětí. Později tuto praxi přijaly i další země.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme