Muž s bombou v botě přiznal pokus o atentát

Brit Richard Reid se před bostonským soudem přiznal k pokusu o atentát na dopravní letadlo loni v prosinci. Letoun na lince z Paříže do Miami chtěl vyhodit do povětří za pomoci výbušniny ukryté v botě. Reid dal krátce před začátkem procesu najevo, že chce spolupracovat s vyšetřovateli, a nabídl částečné přiznání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Reid | Foto: ČTK/AP

Neúspěšný atentátník byl ochoten se přiznat k osmi zločinům, ze kterých je obviněn. Podle Reidových právníků se jejich klient rozhodl k přiznání, aby ušetřil rodinu negativní publicity během soudu, který má začít za měsíc. Od obžaloby terorista žádá, aby upustila od formulací, které ho obviňují z toho, že prošel výcvikem teroristické sítě Al-Káida.

Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft ale už dříve řekl, že nebude usilovat o Reidovo přiznání výměnou za nižší trest a že trvá na plném znění obžaloby.

Podle ní hrozí devětadvacetiletému Reidovi trest minimálně 60 let vězení, maximálně doživotí. Je mimo jiné obžalován z pokusu o vraždu 197 lidí, kteří byli loňského 22. prosince na palubě letadla společnosti American Airlines na lince z Paříže do Miami na Floridě, jež se mělo stát terčem atentátu.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme