Muž s šesti a půl promile alkoholu šokoval polské lékaře

Neuvěřitelných šest a půl promile alkoholu naměřili lékaři v krvi 40letému muži v Polsku. Podle západních norem by tento člověk měl být po smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

láhve s alkoholem | Foto: Photo.net

Čtyřicetiletého muže přivezla záchranka do nemocnice v Olštýně po dopravní nehodě. Lékaři nejprve jeho bezvědomí přičítali nárazu do svodidel a obávali se těžkých vnitřních zranění. Po podrobnějším vyšetření ale ke svému údivu zjistili, že pacientovi až na pár modřin nic není.

Rozbor krve prokázal, že muž má v krvi šest a půl promile alkoholu, a kvůli tomu okolní svět nevnímá. Podle odborníků není v Polsku zase tak těžké dosáhnout této hranice.

"Závisí to na rychlosti konzumace. Šest promile můžete mít v krvi, pokud velmi rychle vypijete půl litru tvrdého alkoholu nebo litr a půl v průběhu noci," vysvětluje lékař z olštýnské nemocnice.

Starší vydání Britské encyklopedie uvádějí, že smrtelná dávka jsou čtyři promile, autoři hesla ale dodávají, že to platí pro všechny s výjimkou Rusů a Poláků. Kulturolog Mariusz Czubaj to přičítá nedobré polské tradici.

"Když si vypijeme, jsme hned sympatičtější, společenštější, máme skvělé nápady a fantazii v rozletu. Probouzí se v nás duch hulánů. Abstinenty považujeme za divné a podezřelé lidi. Bohužel, tato společenská pravidla jsou zatím silnější než zákony. Proto v opilosti sedáme tak často za volant a nepovažujeme to za zločin," říká polský kulturolog.

Autora letošního polského rekordu v promilích čeká desetiletý zákaz řízení a možná i vězení. Počet opilých řidičů v Polsku rok od roku stoupá - loni jich policisté odhalili téměř 70 tisíc. Policie nabádá řidiče, aby ve vlastním zájmu sledovali počínání svých kolegů za volantem.

"Důležité je chování řidiče. Pokud provádí podivné manévry, může to být signál, že není střízlivý," říká dopravní policista Leszek Zieliński a doporučuje, aby řidiči podezřelé vozidlo okamžitě hlásili policii.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme