Muzeum Michaila Bulgakova v Moskvě lákalo davy

Muzea po celém světě byla dnes otevřená až do ranních hodin. Noc muzeí už posedmé organizovali také v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O Bulgakovské muzeum byl v Moskvě opravdu velký zájem | Foto: Martin Dorazín

Před domem Michaila Bulgakova v centru Moskvy stála několik hodin dlouhá řada lidí. Ti chtěli Noc muzeí strávit v místech, kde se odehrává děj jejich oblíbeného románu Mistr a Markétka.

„Jsme Bulgakovovi fanoušci, bydlíme v jeho ulici, ale v Muzeu jsme ještě nebyli,“ hlásí skupina, která čeká ve frontě už dobré dvě hodiny.

„Je důležité pocítit atmosféru jeho největšího románu - Mistra a Markétky. Je to tak silné a hluboké dílo, že ho můžeme srovnat s dílem Alexandra Sergejeviče Puškina,“ uvažují nedočkavci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dům Michaila Bulgakova navštívil stálý zpravodaj České rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín

Do Bulgakovského domu přitahuje návštěvníky živá a neformální atmosféra. Není to akademické muzeum zaprášených vitrín. Hlavním hybatelem dění je ředitel Nikolaj Golubjov.

„Bulgakov byl velmi veselým člověkem, nehledě na revoluci, represe i na to že ho odmítali tisknout. Chtěli jsme proto vytvořit veselé, optimistické muzeum zároveň s divadlem. Většina divadel připomíná hrobky. My nechceme být místem, kde kulturu ukazují, ale kde ji dělají,“ vysvětluje Golubjov.

Živým důkazem je kocour Behemot, jedna z hlavních postav románu Mistr a Markétka.

„Když jsme v roce 2004 otevírali Muzeum-divadlo, vyhlásili jsme na kocoura soutěž. Nakonec jsme vybrali kotě, které jedna rodina nemohla mít doma kvůli alergii. Kocour je přesně takový jako v knížce: velký, tlustý a černý,“ vysvětluje průvodkyně Lia Turovská.

K této muzeální noci se připojilo celkem dvě stě moskevských muzeí. Mnohá z nich byla otevřena opravdu až do ranních hodin.

Martin Dorazín, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme