Muži jsou diskriminováni častěji, tvrdí filozof ve své knize. Feministky se bouří

Ve společnosti převládá názor, že oběťmi násilí nebo diskriminace jsou častěji ženy, zatímco muži mají dominantní postavení, mnohdy právě na úkor něžného pohlaví. V Británii ale za pár dní vyjde kniha vlivného profesora filozofie nazvaná Druhý sexismus, která tvrdí pravý opak. Podle něj jsou na tom ženy ve všech důležitých ohledech mnohem lépe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik otců protestovalo před Krajským soudem v Plzni proti postupu soudů, jež je podle nich diskriminují v přístupu k dětem. | Zdroj: ČTK

Podívejte se na bezdomovce, lidi bez vzdělání nebo na vězně. Všude najdete výrazně víc mužů než žen, snaží se filozof z jihoafrického Kapského města David Benatar přesvědčit své čtenáře. Muži podle něj také mnohem častěji vykonávají podřadné práce, po rozvodu se leckdy nemůžou vídat se svými dětmi a páchají výrazně víc sebevražd než ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Houska se zajímal o kontroverzní knihu známého profesora filozofie

Podle Benatara nemůžeme mít před očima jen to, že muži dominují v politice nebo na vysokých manažerských postech. To se prý týká jen úzké skupinky lidí, zatímco pohled na společnost jako celek odhalí, že muži jsou také mnohem častěji zastoupeni mezi těmi, kdo trpí. A se svými problémy se na rozdíl od žen navíc ani nedokáží svěřit, myslí si dále profesor.

Asi příliš nepřekvapí, že jeho teze už vyvolaly bouřlivý odpor řady žen. „To jsou jen kecy. Názor, že muži jsou něco jako ušlápnutá menšina má za sebou víc comebacků než Madonna,“ řekla jedna slavná feministka britskému deníku Guardian.

Ondřej Houska, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme