Muži s ovázanými hlavami v centru Istanbulu? Město je Mekkou vlasové transplantace

Turecký Istanbul se stal oblíbeným cílem plešatých mužů. Dostaveníčko si tam dávají hlavně pánové z východu, kteří mají pocit, že jim na hlavě něco chybí. Největší turecké město je už několik let velmocí vlasové transplantace. Funguje v něm 350 specializovaných klinik a klienti v nich utrácejí stovky milionů dolarů ročně. Ceny za nové vlasy jsou totiž v Turecku velmi příznivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Istanbulu jezdí kvůli transplantaci vlasů hlavně muži ze zemí Perského zálivu | Foto: Štěpán Macháček

"Žena pochopitelně chce, aby byl její muž hezký. Hlava plná vlasů sice není to nejdůležitější, ale když má muž i ty vlasy, pak je jeho elegance dokonalá," říká Rání z Iráku.

Na pěší třídě Istiklal v centru Istanbulu si právě kupuje se dvěma kamarády zmrzlinu. Všichni tři mají hlavu omotanou obinadlem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muži s ovázanými hlavami překvapili v centru Istanbulu i reportéra Štěpána Macháčka

"Tady ze zadu mi vyoperovali vlasy a zasadili mi je tady na čelo. Tady v Istanbulu je to levnější. Myslím, že kdybych jel třeba k vám do Česka, zaplatím za to pět tisíc eur. Tady to stojí necelou polovičku."

Hlav ovinutých bílým obvazem, jako má Rání, potkáte v centru Istanbulu celou řadu. A vycházejí mimo jiné i z kliniky doktora Bahadıra Sercana Ayara.

"Jezdí sem hlavně muži ze Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu. Vlasová transplantace se začala v Turecku rozvíjet tak před deseti roky. Opravdový boom ale nastal v posledních pěti letech, kdy začali masově jezdit právě klienti z arabských zemí."

Proto má také doktor Ayar na tlumočení asistenta Násira ze Sýrie. Ten vystudoval elektrotechniku v Aleppu, teď ale stejně jako tři miliony dalších Syřanů čeká v Turecku na konec války. Podle doktora Ayara trpí Arabové vypadáváním vlasů hlavně kvůli suchému a horkému podnebí a přechlorované vodě.

"Pro duševní pohodu orientálního muže jsou přitom pěkné vlasy a pěkný vous nejdůležitější. Proto se o ně tolik starají. Já sám jsem si transplantaci nechal nedávno udělat," přiznává třicátník doktor Ayar.

Operace se dělají bezbolestně s lokálním umrtvením. A po osmi měsících mají prý pacienti hřívu jako za mlada.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme