‚To nebude možné nahradit.‘ Rusové zničili statisíce tun obilí, tvrdí Ukrajinci

Až 300 tisíc tun obilí mohlo být ve skladech v černomořském přístavu, které podle Kyjeva zničilo ruské ostřelování minulý víkend, uvedla v sobotu agentura Reuters. Náměstek ministra zemědělství Taras Vysockyj uvedl, že podle záznamů mohlo být na začátku války ve skladech v Mykolajivu 250 až 300 tisíc tun obilí.

Mykolajiv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklad obilí v Mykolajivské oblasti

Sklad obilí v Mykolajivské oblasti | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Vysockyj dříve podle agentury Interfax-Ukrajina upozornil, že neexistuje žádná alternativa k ukrajinským zemědělským produktům na světovém trhu.

Především země Blízkého východu a Afriky se podle Vysockého neobejdou bez dodávek z Ukrajiny, protože je fyzicky nemožné je v potřebném množství nahradit.

Rusko zničilo část přístavu v Mykolajivu, shořely budovy i obilí. Putin sliboval, že umožní jeho vývoz

Číst článek

„Obstaráváme desetinu světového exportu pšenice, více než patnáct až dvacet procent ječmene a více než padesát procent slunečnicového oleje. Ukrajina vyvážela v průměru padesát milionů tun zemědělské produkce,“ uvedl náměstek Vysockyj.

„Tato čísla dokonce v určitých letech dosáhla rekordní výše 65 milionů tun. Není dnes možné najít alternativu k takovým objemům a nahradit naše produkty. Bude to fyzicky nemožné i v příštích třech až pěti letech,“ dodal Vysockyj. 

Blokáda ukrajinských námořních přístavů v Oděse a Mykolajivu vedla k poklesu vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny o patnáct až dvacet procent ve srovnání s úrovní před válkou, řekl náměstek a dodal, že tato situace již vedla k výraznému růstu cen a nedostatku zemědělských produktů po celém světě, zejména v zemích Blízkého východu a severní Afriky.

Hrozí hladomor

Pokud tato situace přetrvá například dalších šest měsíců, země těchto regionů v zásadě zůstanou bez obilí, „a to znamená hladomor“, varoval.

Ukrajinská vláda podle náměstka pracuje na zvýšení vývozu zemědělských produktů alternativními cestami, což umožnilo čtyřnásobně zvýšit dubnové dodávky oproti březnu. „Stále to nestačí, i když došlo k důležitému pokroku,“ konstatoval.

Po zablokování Oděsy a Mykolajiva přesměrovala Ukrajina svůj export přes dunajské přístavy Izmail a Reni u rumunských hranic.

Zatímco před 24. únorem Ukrajina každý měsíc vyvážela přes přístavy Oděsa a Mykolajiv přibližně pět milionů tun zemědělské produkce, v současnosti je s to vyvézt jen asi půl milionu tun měsíčně, dodal Interfax-Ukrajina.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podle stejné agentury varoval, že zemi mohou v říjnu chybět prostory pro uskladnění deseti až patnácti milionů tun obilí.

Kyjev by byl proto vděčný Německu za pomoc při odblokování exportu a poskytnutí mobilních skladů, řekl německému ministrovi pro výživu a zemědělství Cemovi Özdemirovi.

Rusko podle Šmyhala úmyslně ničí zemědělské objekty, jak se před několika dny stalo s druhým největším obilným terminálem Ukrajiny v Mykolajivu. Ukrajinští experti letos očekávají úrodu obilí a olejnatých plodin na úrovni 66,5 milionu tun.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak v sobotu obvinil ruská vojska, že se snaží zničit sklizeň tím, že ostřelují ukrajinská pole zápalnou municí.

Tyto požáry se snaží ukrajinští vojáci uhasit. Rusové se „potravinovým terorismem“ snaží vyvolat potravinovou krizi ve světě a „rekonstruovat hladomor“, který za sovětských dob připravil o život miliony lidí, uvedl Jermak podle agentury Unian.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme