Mylné informace armádních analytiků o Iráku nebránily odměnám

Američtí analytici, kteří špatně vyhodnotili zpravodajské informace o Iráku, byli odměněni. Jak napsal deník Washington Post, muži, kteří stáli na počátku řetězce mylných informací o rozvoji iráckého jaderného programu, byli za své pracovní úsilí několikrát oceněni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail dvacetidolarové bankovky

Detail dvacetidolarové bankovky | Foto: Jan Rosenauer

Jejich analýzy vedly k ospravedlnění invaze do Iráku na jaře roku 2003. Dva armádní experti, kteří jako civilisté pracovali pro zpravodajské služby Pentagonu, došli k mylnému závěru, že hliníkové trubice, které se Bagdád snažil na začátku tohoto desetiletí získat, nebyly určeny na výrobu raket, ale na rozvoj zakázaného iráckého programu vývoje jaderných zbraní.

Závěry analytiků posílily víru CIA, že se režim Saddáma Husajna snaží získat jaderné centrifugy. Komise, která selhání zpravodajských služeb před válkou v Iráku prošetřovala, došla k závěru, že tito experti, kteří během posledních tří let dostali zvláštní odměny, neporovnali své závěry s dostupnými informacemi ministerstva energetiky a nechali krátce před invazí chybné závěry přednést v OSN ministru zahraničí Colinu Powellovi.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme