Mysleli jsme si, že jde o součást filmu, tvrdí svědci o střelbě v Denveru

Celkem 12 lidí zabil 24letý útočník v kině Century 16 Theatre v coloradském Denveru na půlnoční předpremiéře nového filmu Batman - Temný rytíř povstal. Dalších 50 lidí je zraněno, někteří z nich jsou v kritickém stavu. Mezi oběťmi je i tříměsíční dítě. K incidentu se už vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Prohlásil, že je střelbou šokován a slíbil podporu své vlády místním lidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

FBI, policie z Aurory a hasiči před bytovým domem, kde žije podezřelý ze střelby v Denveru | Foto: Reuters

Obama vydal zvláštní prohlášení, ve kterém kondoloval rodinám obětí a slíbil rychlé a důkladné vyšetření tragédie.

Jak střelec útok provedl, zatím není jisté. Policie stále vyslýchá stovky lidí.

S největší pravděpodobností ale útočník vešel do jednoho sálu multikina Century 16 Theatre na denverském předměstí Aurora, použil slzný plyn nebo dýmovnici a pak procházel sálem a pálil do vyděšených lidí. Někteří v panice prchali, jiní se schovali pod sedadla.

Do kina se střelec dostal tak, že přijel na zadní parkoviště za kinem a vstoupil dovnitř jedním z nouzových východů, které jsou neustále průchodné a nikdo je nehlídá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o střelbě v denverském kině přinesl v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Byl velmi dobře připravený. U sebe měl samopal, brokovnici, dvě pistole, nůž a na sobě neprůstřelnou vestu, plynovou masku a policejní helmu.

Svědkové z ostatních sálů, kde se promítal stejný film, říkali, že nejdříve netušili, že se děje něco mimořádného. Batman je akční film, v době útoku sledovali jednu z akčních scén a střelbu považovali za součást filmu.

Podezřelý ze střelby je obyvatel Aurory James Holmes, běloch ve věku 24 let. Policie i FBI říkají, že nemají náznaky o tom, že by byl napojený na nějakou teroristickou organizaci.

Nejhorší útoky střelců v USA
Duben 1999 – Dva těžce ozbrojení mladiství postříleli na střední škole Columbine v Littletonu blízko Denveru 13 studentů a zaměstnanců, poté spáchali sebevraždu.
Červenec 1999 – Ozbrojený muž zabil 9 lidí v Atlantě poté, co zavraždil svou ženu a dvě děti. Po dalších pěti hodinách spáchal sebevraždu.
Říjen 2002 – John Muhammad a Lee Malvo zavraždili stylem sniperů ve Washingtonu D.C. 10 lidí.
Duben 2007 – Na Technické univerzitě ve virginském Blacksbourgu střelec zabil 32 lidí a poté i sebe. Jde zatím o nejsmrtelnější útok ozbrojence v americké historii.

Jeho zatčení na parkovišti přímo za kinem, kam vyšel podle všeho nouzovým východem, prý proběhlo hladce, útočník nekladl odpor a policie ho teď vyslýchá ve vazbě.

„Víme pouze o jednom střelci. Nemáme žádný důkaz o tom, že by pachatelů bylo více. Policie našla střelce vzadu za kinem na parkovišti. Byl v autě a měl u sebe plynovou masku, pušku a ruční zbraň. Další jsme našli na místě činu," upřesňuje detaily policejní akce Dan Oates z denverské policie.

Speciální jednotky zablokovaly přístup k domu, kde střelec bydlí, a prohledávají ho. Také evakuovaly celou čtvrť. Útočník policii totiž sdělil, že má v bytě výbušniny.

Podobná tragédie se stala v lednu loňského roku v arizonském Tusconu. Duševně narušený 22letý muž tam v nákupním středisku začal střílet do skupiny lidí kolem kongresmanky Gabrielle Giffordsové. Šest lidí zastřelil, asi 20 zranil. Kongresmanka průstřel hlavy přežila.

Premiéra Batmana se změnila v masakr. Maskovaný útočník v Denveru zastřelil nejméně 14 lidí

Číst článek


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme