'Mysleli si, že je zachráníme. Já ale nemohl nic,' zoufal si hasič, který zasahoval v Grenfell Tower

Jedním z prvních hasičů, kteři přijeli k požáru Grenfell Tower, byl 45letý Damian Magee. Obličeje dětí, které nemohl zachránit, ho prý budou pronásledovat do konce života. „Koukali se na mě jako bych byl nějaký superhrdina, který přijel, aby je zachránil,“ popsal několik dní po neštěstí. „My jsme se k nim ale nedostali. Hrůzy, které jsem viděl, mě budou pronásledovat do konce života.“

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči prohledávají budovu Grenfell Tower po požáru. | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Damian Magee vynesl z hořící budovy pět lidí. „Malí kluci na mě koukali, jak jsem přicházel ve své superhrdinské výstroji, ale já věděl, že je nezachráním," řekl v rozhovoru pro britský Sunday People.

Podle něj jeho tým dostal zprávu o požáru zhruba hodinu poté, co propukl. „Říkali, že je to oheň na 40 čerpadel. Nikdo neslyšel o požáru o 40 čerpadlech, natož aby u jednoho zasahoval. Nemohli jsme uvěřit. Nikdy předtím jsme nic takového neviděli," uvedl.

'Mysleli si, že je zachráníme. Já ale nemohl nic,' popsal hasič, který zasahoval v Grenfell Tower

Číst článek

O pár minut později už běželi podél stojících aut směrem k Grenfell Tower. Cestu totiž cisternám zablokovala dopravní zácpa. „Museli jsme vyskočit z auta, vzít si dýchací přístroje a běžet asi 800 metrů k tomu věžáku. Teplo, které z něj sálalo, bylo neuvěřitelné. To, co mě ale pronásleduje, je ten křik," popsal s tím, že v oknech byli všude lidé a děti.

„Bylo to jako válečná zóna. Byly tam obrovské hroudy betonu, kovu, všech druhů obkladů, které padaly ze všech čtyř stran budovy." Jakmile se dostal dovnitř budovy, uviděl kolegy, jak otlučení scházejí ze schodů. Z jejich výstrojí se kouřilo.

Mageeho tým věděl, že jim dýchací přístroje poskytnou asi 20 minut vzduchu, což nebude pro průchod několikaposchoďovou budovou stačit. Proto se rozhodli, že je nechají na zemi a budou se soustředit na nižší poschodí. Podle pravidel by hasiči bez dýchacích přístrojů neměli vůbec z přízemí vyjít. Nakonec se však díky tomu dostali až do devátého patra.

„Lidé se zhluboka nadechovali a chodili pořad tam a zpátky. Šel jsem zpět do budovy a viděl ženu držící dítě v náručí. Koukala na nás. Říkal jsem si, že říká svému dítěti, jak všechno bude v pořádku, protože hledí na 40 až 50 hasičů. Mysleli si, že je zachráníme," vyprávěl Magee a doplnil:

„Viděl jsem, jak rodiny umírají a cítím se hrozně. Nemohl jsem pro tu ženu a dítě vůbec nic udělat."

Dodal, že hasiči jsou sice trénovaní pro takové situace, nikdo ale nebyl trénovaný na to, že je celá bytová budova v plamenech.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme