Myšlenka Spojených států evropských opět ožívá. I díky krizi

Někdejší politické elity v Německu volají po větší integraci Evropy. Na scénu se tak opět dostává myšlenka Spojených států evropských. A to právě v době, kdy přitom finanční krize otřásá důvěrou ve společnou měnu euro, ale i principem solidarity, na kterém se Evropská unie vybudovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globus geograficky, Evropa, Česká a Slovenská republika, Německo

Globus geograficky, Evropa, Česká a Slovenská republika, Německo

Finanční krize dala v některých zemích impuls mnoha politickým stranám, které místo společné Evropy naopak propagují národní suverenitu. A právě v této době se o slovo přihlásili eurooptimisté, kteří volají po ještě silnější Evropě a vybudování Spojených států evropských.

Přehrát

00:00 / 00:00

O myšlence Spojených států evropských mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Pavel Polák.

Od této myšlenky upustilo mnoho proevropsky laděných vlád, včetně německé, která tradičně tlačí evropskou integraci dopředu. Nerealistická se ukázala během schvalování Lisabonské smlouvy v jednotlivých zemích. Smlouva, která se původně měla jmenovat Evropská ústava, si v mnoha zemích vyžádala řadu obstrukcí – v čele s Českou republikou.

Nicméně v poslední době zaznívají od německých současných i někdejších politiků jasné hlasy, že větší integrace Evropy je nutná a že je potřeba vytvořit Spojené státy evropské. Prohlašuje to například německá ministryně práce Ursula von der Leyen, někdejší ministr zahraničí Joshka Fischer nebo exkancléř Gerhard Schröder.

Ten v rozhovoru pro týdeník Spiegel řekl: „Výhledově se musí z Evropské komise vytvořit evropská vláda, která by byla kontrolována Evropským parlamentem. A to znamená: Spojené státy evropské.“ Současná německá vláda chce udržet euro a chce udržet Evropu pohromadě, což ale za současného stavu nelze.

Evropa prochází finanční krizí a ekonomické problémy posilují spíše euroskeptiky. Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli různým záchranným opatřením už překročila mnoho hranic, které si předtím stanovila. Nyní tak už otevřeně mluví o tom, že přetvoření evropských institucí není tabu a že lisabonská smlouva potřebuje změny.

Pavel Polák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme