Myšlenka Spojených států evropských opět ožívá. I díky krizi

Někdejší politické elity v Německu volají po větší integraci Evropy. Na scénu se tak opět dostává myšlenka Spojených států evropských. A to právě v době, kdy přitom finanční krize otřásá důvěrou ve společnou měnu euro, ale i principem solidarity, na kterém se Evropská unie vybudovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globus geograficky, Evropa, Česká a Slovenská republika, Německo

Finanční krize dala v některých zemích impuls mnoha politickým stranám, které místo společné Evropy naopak propagují národní suverenitu. A právě v této době se o slovo přihlásili eurooptimisté, kteří volají po ještě silnější Evropě a vybudování Spojených států evropských.

Přehrát

00:00 / 00:00

O myšlence Spojených států evropských mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Pavel Polák.

Od této myšlenky upustilo mnoho proevropsky laděných vlád, včetně německé, která tradičně tlačí evropskou integraci dopředu. Nerealistická se ukázala během schvalování Lisabonské smlouvy v jednotlivých zemích. Smlouva, která se původně měla jmenovat Evropská ústava, si v mnoha zemích vyžádala řadu obstrukcí – v čele s Českou republikou.

Nicméně v poslední době zaznívají od německých současných i někdejších politiků jasné hlasy, že větší integrace Evropy je nutná a že je potřeba vytvořit Spojené státy evropské. Prohlašuje to například německá ministryně práce Ursula von der Leyen, někdejší ministr zahraničí Joshka Fischer nebo exkancléř Gerhard Schröder.

Ten v rozhovoru pro týdeník Spiegel řekl: „Výhledově se musí z Evropské komise vytvořit evropská vláda, která by byla kontrolována Evropským parlamentem. A to znamená: Spojené státy evropské.“ Současná německá vláda chce udržet euro a chce udržet Evropu pohromadě, což ale za současného stavu nelze.

Evropa prochází finanční krizí a ekonomické problémy posilují spíše euroskeptiky. Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli různým záchranným opatřením už překročila mnoho hranic, které si předtím stanovila. Nyní tak už otevřeně mluví o tom, že přetvoření evropských institucí není tabu a že lisabonská smlouva potřebuje změny.

Pavel Polák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme